Gawrych Ruda
Słynny kruk z Gawrych Rudy przeszedł renowację. To pierwszy kompleksowy remont dzieła od niemal 20 lat.
Instalacja artystyczna znajduje się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego w Gawrych Rudzie. Jest dziełem Mariana Murawskiego, malarza, grafika i ilustratora książek pochodzącego z Suwalszczyzny.
Artysta urodził się w miejscowości Podleszczewo nieopodal Suwałk, w 1960 roku ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Jego prace gościły na największych wystawach malarskich, między innymi w Paryżu, Moskwie, Tokyo, Sao Paulo czy Nowym Jorku. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. W 2008 roku otrzymał również nagrodę prezydenta Suwałk – Włócznię Jaćwingów za twórczość w dziedzinie sztuki. Pomimo licznych podróży, artysta osiadł na Suwalszczyźnie, gdzie razem z żoną zajmują się malarstwem.
Prawie 20 lat temu państwo Murawscy postanowili uratować stary dąb, który rósł nieopodal ich domu.
– Pomysł, aby stworzyć rzeźbę, pojawił się spontanicznie – mówi Marian Murawski.
Widoczna od drogi dojazdowej instalacja została lokalną atrakcją, która przyciąga i intryguje turystów. Każdy widzi w niej też różne przesłanie.
Teraz, po blisko 20 latach, przyszedł czas na renowację głównej części rzeźby – czarnego kruka, który odpadł nadgryziony zębem czasu. W niedzielę (27.06) na miejscu pojawili się specjaliści, którzy przy pomocy podnośnika przymocowali ptaka na starym miejscu. Projektem zajął się sam artysta, który nadzorował całą operację z ziemi.
Jaka przyszłość czeka teraz kruka z Gawrych Rudy? Elżbieta Murawska, żona artysty, najchętniej widziałaby go w Suwałkach.