Szkoła Podstawowa im. Ofiar Obławy Augustowskiej

giby10

Giby

Imię Ofiar Obławy Augustowskiej otrzymała Szkoła Podstawowa w Gibach. Imię nadane placówce upamiętnia gehennę polskiego podziemia niepodległościowego, jaka rozegrała się na tych ziemiach. Była to akcja Sowietów przeciwko polskiej partyzantce niepodległościowej. Na terenie Puszczy Augustowskiej i w jej okolicach przeprowadziły ją oddziały Armii Czerwonej, wspieranej przez NKWD i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W efekcie zatrzymano kilka tysięcy osób, z których część została poddana brutalnemu śledztwu. Wiadomo, że co najmniej 600 osób uprowadzono w nieznanym kierunku i zamordowano. Do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku.

W czwartek (17.06) odbyła się uroczystość nadania imienia. W wydarzeniu wzięli udział Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji, Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Suwałk, przedstawiciele władz samorządowych i uczniowie. Całość rozpoczęła się mszą świętą celebrowaną przez księdza biskupa ełckiego Jerzego Mazura. Biskup podkreślał, że imię nadane szkole to wielkie zobowiązanie.

Następnie odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru i symboliczne wbicie gwoździ honorowych w drzewiec. O tym, jak ważna jest pamięć i walka o prawdę o tym wydarzeniu, podkreślał Dariusz Piontowki, wiceminister edukacji i Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Po przekazaniu sztandaru uczniom Szkoły Podstawowej w Gibach, zebrani przemaszerowali pod krzyż upamiętniający zbrodnie. Tam złożyli kwiaty, zapalili znicze i odmówili krótką modlitwę. – Obława Augustowska to historia tej ziemi i ludzi, którzy nadal tutaj żyją. Nie chcemy, aby odeszła ona w niepamięć – mówi Robert Bagiński, wójt gminy Giby.

Imię Ofiar Obławy Augustowskiej miało już wcześniej zlikwidowane gimnazjum. – O to, by placówka mimo reformy edukacji, zachowała to samo imię, zabiegali sami mieszkańcy – mówi Elżbieta Moluszys, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gibach.

Przypomnijmy, że pamięć o tych dramatycznych wydarzeniach nadal jest kultywowana. Aniela Wysocka, 17-letnia łączniczka Armii Krajowej, zamordowana podczas Obławy Augustowskiej, stała się patronką klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach. Zbrodnie upamiętniają również pomniki, jakie powstały w Suwałkach, Augustowie i Sokółce.

giby10
Exit mobile version