Upamiętnili pastora Edwarda Małłka

tablica edwarda mallka 1

zdj. Radio 5

Ełk

Był założycielem i pierwszym pastorem parafii ewangelicko-metodystycznej w Ełku, a także działaczem na rzecz zachowania i utrwalenia mazurskiej kultury. Dziś (27.06) w Ełku odsłonięto tablicę upamiętniającą pastora Edwarda Małłka.

Swoją prospołeczną postawą duchowny odznaczył się w historii powojennego Ełku i Mazur. Zbudował dom starców w Piętkach, z jego inicjatywy powstały parafie w Ełku, Starych Juchach, Piętkach, Klusach czy Grabniku. Pastor uczył też młodzież języka polskiego.

– Rozpoznał, jakie są potrzeby tutejszej ludności – mówił reporterce Radia 5, tuż po uroczystości odsłonięcia pomnika, ksiądz Dariusz Zuber z Parafii Ewangelicko-Metodystycznej Miłości Bożej w Ełku.

 

Pastor Edward Małłek przybył do Ełku tuż po wojnie, w 1946 roku. Przyszło mu pełnić misję w trudnych czasach i miejscu, gdzie napotkał ludność częściowo autochtoniczną, a częściowo napływową.

– Edward Małłek próbował na nowo zbudować wspólnotę, na nowo zbudować zręby państwowości. Było to zadanie niełatwe – mówił Hubert Górski, rzecznik Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu. Ustawienie głazu z pamiątkową tablicą możliwe było dzięki staraniom fundacji.

 

Odsłonięta przy ełckim kościele metodystów tablica nie jest pierwszą formą upamiętnienia duchownego. W ubiegłym roku, decyzją miejskich radnych, imię pastora Edwarda Małłka otrzymało rondo w ciągu ulicy Zamkowej.

– Cieszę się, że pamiętamy w naszym mieście o tych wszystkich, którzy wpisali się w historię Ełku, ale też o tym, że Ełk był, jest i będzie miastem wielowyznaniowym – podkreślił w rozmowie z Radiem 5 prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz.

 

Pastor Edward Małłek zmarł w 1995 roku. Założona przez niego Parafia Ewangelicko-Metodystyczna Miłości Bożej w Ełku w tym roku świętuje 75-lecie.

Exit mobile version