Obchody 76. rocznicy Obławy Augustowskiej pod przewodnictwem Jarosława Zielińskiego

giby18

Obchody 76. rocznicy Obławy Augustowskiej zorganizowane z inicjatywy Komitetu pod przewodnictwem Jarosława Zielińskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości, odbyły się dziś (11.07) w Gibach na Sejneńszczyźnie. Były przemówienia na wzgórzu, będącym symbolicznym grobem ofiar Obławy Augustowskiej, apel poległych oraz złożenie kwiatów. W uroczystościach uczestniczyli między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych, organizacji kombatanckich, samorządowcy, wojsko, licznie zgromadzone służby mundurowe oraz leśnicy. Była też młodzież szkolna, między innymi z gminy Wiżajny. Wśród pocztów sztandarowych można było zobaczyć nawet delegacje z odległego Gdańska. Uroczystość poprzedziła msza święta na dziedzińcu kościoła. Kazanie u progu kościoła wygłosił ksiądz prałat Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Obławy Augustowskiej z Lipca 1945 Roku. Mówił między innymi o swoich krewnych, których stracił w lipcu 1945 roku.

Głos, jako pierwszy, zabrał minister Adam Kwiatkowski, który odczytał list Andrzeja Dudy, prezydenta RP, Patrona Narodowego obchodów. W piśmie prezydent przypomniał los ofiar Obławy Augustowskiej, największej zbrodni Sowietów w powojennej Polsce, którzy w lipcu 1945 roku pojmali, torturowali, wywieźli w nieznanym kierunku i zamordowali ponad 600 mieszkańców północno-wschodniej Polski, patriotów i działaczy niepodległościowego podziemia. Taką liczbę ofiar w latach osiemdziesiątych ustalił miejscowy Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945. Teraz naukowcy mówią nawet o dwóch tysiącach zabitych.

W czasie PRL-u prawda o zbrodni była tajona, o czym między innymi mówił Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Dodajmy, że do dziś nie wiadomo, gdzie spoczywają zabici.

Głos podczas uroczystości zabierali też Marek Komorowski, senator PiS, Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, Wiesława Burnos, wicemarszałek województwa podlaskiego i dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu im. Witolda Pileckiego, który niedawno wykupił tak zwany Dom Turka w Augustowie, gdzie torturowano pojmanych polskich patriotów. Zapowiedział, że w przejętej przez państwo kamienicy powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej.

Omawiane obchody to nowość, bo od 30-stu lat takie wydarzenie odbywa się w każdą trzecią niedzielę lipca. Jarosław Zieliński, poseł PiS, podczas oficjalnego wystąpienia wyjaśniał, że Komitet zorganizował uroczystość dziś, bo druga niedziela jest bliżej daty 12 lipca, która jest ustanowiona przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

Mieszkańcy gminy Giby nie rezygnują jednak z 30-letniej tradycji. W trzecią niedzielę lipca, jak co roku, gmina Giby, miejscowa parafia pod wezwaniem świętej Anny w Gibach oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają do udziału we mszy świętej w miejscowym kościele i wspólnego oddania hołdu ofiarom na wzgórzu. Początek nabożeństwa o godzinie 11.00, a później przejście na wzgórze.

 

giby18

Exit mobile version