Kolejne stanowisko ws. drogi Augustów – Białystok

obwodnica

Radio 5, zdj. ilustracyjne

Augustów – Białystok

Kolejne stanowisko w sprawie uzupełnienia sieci dróg ekspresowych o drogę szybkiego ruchu Białystok – Augustów wystosował Podlaski Zespół Parlamentarny. Grupa zrzesza posłów i senatorów z województwa podlaskiego.

Parlamentarzyści, po raz kolejny, wnieśli do premiera i ministra infrastruktury o uwzględnienie licznych głosów samorządowców, organizacji gospodarczych i obywateli, którzy chcą budowy ekspresówki Białystok – Augustów. Pierwsze stanowisko w tej sprawie podjęli w marcu. Jak czytamy w informacji przekazanej przez zespół pod przewodnictwem posła Jarosława Zielińskiego, „mimo upływu czasu, podejmowanych rozmów i wystąpień sejmowych, nie otrzymaliśmy dotychczas odpowiedzi”. Posłowie i senatorowie zwracają uwagę, że wspomniany odcinek stanowi najkrótsze połączenie budowanej drogi ekspresowej Via Carpatia, drogi ekspresowej S8 z Warszawy do Białegostoku oraz samego Białegostoku z krajami bałtyckimi, a także stolicy regionu z Augustowem, jako ważnym w tej części kraju ośrodkiem turystyczno-uzdrowiskowym i Suwałkami – drugim co do wielkości miastem w województwie. Podnoszą też kwestie dużego natężenia ruchu i groźbę wykluczenia komunikacyjnego regionu, gdyby do budowy nie doszło. Podlaski Zespół Parlamentarny wnosi o budowę trasy przy zachowaniu planowanej wcześniej drogi ekspresowej S16 na odcinku Knyszyn – Ełk.

„Droga Białystok – Augustów – Suwałki była we wcześniejszych planach inwestycyjnych przewidziana jako droga ekspresowa. Utrata tych parametrów była wynikiem rozporządzenia Rady Ministrów z 20 października 2009 roku zmieniającego przebieg trasy Via Baltica z korytarza Ostrów Mazowiecka – Białystok – Augustów – Suwałki – granica państwa na korytarz Ostrów Mazowiecka – Łomża – Ełk -Suwałki – granica państwa. Niezrozumiałe jest jednak, że docelowa sieć dróg ekspresowych w tej części Polski, z uwzględnieniem dróg S8, S61 i S19, pomija połączenie Białystok – Augustów – Raczki”.

Zdaniem parlamentarzystów nie może to być zaakceptowane.


Warszawa, 21 lipca 2021 r.
Podlaski Zespół Parlamentarny

Pan Mateusz Morawiecki Prezes Rady Ministrów
Pan Andrzej Adamczyk Minister Infrastruktury

Szanowny Panie Premierze
Szanowny Panie Ministrze,
Podlaski Zespół Parlamentarny przyjął 17 marca 2021 roku jednomyślne stanowisko w sprawie uzupełnienia sieci dróg ekspresowych na terenie województwa podlaskiego o drogę szybkiego ruchu na odcinku Białystok-Augustów. Zostało ono przekazane Ministrowi Infrastruktury z oczekiwaniem, że argumenty przemawiające za tym rozwiązaniem zostaną wzięte pod uwagę w dalszych pracach nad optymalnym i spójnym systemem komunikacyjnym w tej części Polski.
Na nasz dezyderat, mimo upływu czasu, podejmowanych rozmów i wystąpień sejmowych, nie otrzymaliśmy dotychczas odpowiedzi.
Podlaski Zespół Parlamentarny, po przeprowadzonej dyskusji na posiedzeniu w dniu 21 lipca 2021 roku z udziałem przedstawicieli samorządu terytorialnego, organizacji gospodarczych i mieszkańców województwa podlaskiego, zwraca się ponownie do Pana Premiera i do Pana Ministra o podjęcie pozytywnej decyzji w sprawie uzupełnienia sieci dróg ekspresowych w województwie podlaskim o odcinek Białystok-Augustów i połączenie go z drogą ekspresową S61 Via Baltica w miejscowości Raczki.
Droga ta nie może być traktowana jedynie jako jeden z wariantów łącznika pomiędzy drogą ekspresową S61 Via Baltica i drogą ekspresową S19 Via Carpatia, stanowiący alternatywę dla połączenia Knyszyn-Ełk w ciągu obecnej drogi krajowej nr 65.
Droga Białystok-Augustów-Suwałki-granica państwa stanowi ważny samodzielnie ciąg komunikacyjny o największym natężeniu ruchu w tej części Polski i jednym z największych w kraju. Jest to najkrótsze połączenie aglomeracji białostockiej i schodzących się na jej obszarze dróg ekspresowych S8 i S19, prowadzące do granicy z Litwą, pozostałych krajów bałtyckich i Skandynawii. Ma więc ono, a jeszcze bardziej będzie miało w przyszłości, ogromne znaczenie w ruchu międzynarodowym. Nie wolno także pomijać jego wpływu na rozwój cywilizacyjny i jakość życia mieszkańców w znacznej części województwa podlaskiego i północno-wschodniej Polski. Pominięcie tego odcinka w sieci dróg ekspresowych prowadziłoby w przyszłości do wykluczenia komunikacyjnego i społeczno-gospodarczo-cywilizacyjnego tego obszaru, tym bardziej, że omija go również budowana obecnie nowoczesna trasa kolejowa Rail Baltica. Droga ta łączy dwa największe miasta w województwie podlaskim – Białystok i Suwałki oraz prowadzi do Augustowa jako popularnego ośrodka turystyczno-uzdrowiskowego i atrakcyjnego pod względem turystyczno-środowiskowym Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego.

Droga Białystok-Augustów-Suwałki była we wcześniejszych planach inwestycyjnych przewidziana jako droga ekspresowa. Utrata tych parametrów była wynikiem rozporządzenia Rady Ministrów z 20 października 2009 roku zmieniającego przebieg trasy Via Baltica z korytarza Ostrów Mazowiecka-Białystok-Augustów-Suwałki-granica państwa na korytarz Ostrów Mazowiecka-Łomża-Ełk-Suwałki-granica państwa. Niezrozumiałe jest jednak, że docelowa sieć dróg ekspresowych w tej części Polski, z uwzględnieniem dróg S8, S61 i S19 pomija połączenie Białystok-Augustów-Raczki (połączenie z S61). Nie może to być zaakceptowane.
Wobec powyższego zwracamy się raz jeszcze do Pana Premiera i Pana Ministra o jak najszybszą zmianę rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sieci dróg ekspresowych i uzupełnienie jej o odcinek Białystok-Augustów z połączeniem z drogą S61 w miejscowości Raczki. Wyrażamy przekonanie, że wobec rozległego programu budowy dróg, który jest obecnie realizowany i planowany na przyszłe lata w najbliższej perspektywie finansowej z udziałem funduszy europejskich, środków budżetu państwa w ramach Krajowego Planu Odbudowy i programu Polski Ład, państwo polskie będzie stać na tę niezwykle ważną i potrzebną inwestycję, tym bardziej, że w dłuższej perspektywie rozwoju społeczno-gospodarczego na pewno okaże się ona opłacalna.
Z wyrazami szacunku
(-) pos. Jarosław Zieliński – przewodniczący Zespołu
(-) pos. Mieczysław Baszko – wiceprzewodniczący Zespołu
(-) pos. Stefan Krajewski – wiceprzewodniczący Zespołu
(-) pos. Paweł Krutul – wiceprzewodniczący Zespołu
(-) pos. Krzysztof Truskolaski – wiceprzewodniczący Zespołu
(-) sen. Jacek Bogucki
(-) pos. Eugeniusz Czykwin
(-) sen. Mariusz Gromko
(-) pos. Lech Kołakowski
(-) sen. Marek Komorowski
(-) pos. Dariusz Piontkowski
(-) pos. Aleksandra Szczudło
(-) pos. Robert Tyszkiewicz
(-) pos. Robert Winnicki
(-) pos. Jacek Żalek

Exit mobile version