Strona internetowa… i co dalej?

strona internetowa1

 

Strona internetowa… i co dalej?

W dzisiejszych czasach biznes w dużej mierze przeniósł się do sieci internetowej. Swoje witryny mają już nawet małe, lokalne firmy, które jeszcze kilka lat temu uważały to za niepotrzebne. Ilości sklepów internetowych z dosłownie każdym asortymentem ciężko byłoby się nawet doliczyć. Wszystkie one stają jednak przed dylematem – co zrobić, by nie tylko być?

Jak zaistnieć w internecie?

W obliczu tak dużej konkurencji pojawia się problem – jak dotrzeć do potencjalnego klienta? Jak przekonać go, że właśnie z oferty zawartej na naszej stronie/w naszym sklepie powinien skorzystać? Samo „postawienie” strony jest jedynie pierwszym krokiem do tego, by dzięki niej pozyskiwać klientów. Krokiem dość prostym, w porównaniu z tym, co czeka nas dalej… Od razu więc na etapie tworzenia witryny i strategii jej obecności w sieci pojawia się pytanie – co to jest SEM?
Jest to mianowicie szeroko rozumiany marketing w wyszukiwarkach. Obecnie de facto skierowany głównie na jedną wyszukiwarkę, czyli Google, która w naszym kraju zawładnęła niemal całym rynkiem. Można wyróżnić dwa podstawowe składniki takiego marketingu. Pierwszym jest tzw. SEO, pod którym przyjęło się rozumieć pozycjonowanie. Jak sama nazwa wskazuje takie działania pozwalają na budowanie pozycji witryny w naturalnych (organicznych) wynikach wyszukiwania. Mówiąc prościej – wpływają na to, że użytkownik wpisujący konkretną frazę w wyszukiwarce, w wynikach na wysokiej pozycji widzi właśnie naszą stronę. Działania SEO uznaje się za bardzo skuteczne w dłuższym okresie. Raczej nie jest możliwe, zwłaszcza w warunkach dużej konkurencji, by pozwoliły one na szybkie efekty. Liczy się je raczej w miesiącach, chociaż osiągnięte charakteryzują się bardzo dobrą stopą zwrotu z inwestycji. Co mają robić firmy, które dopiero wchodzą na rynek? W ich przypadku zaleca się podejmować działania nastawione na reklamy płatne – czyli tak zwane kampanie PPC (z angielskiego Płatne Za Klikniecie). One z kolei mogą przynieść efekt dosłownie na drugi dzień po uruchomieni kampanii, co pozwana na szybkie uzyskanie strumienia przychodów.

Działasz lokalnie? Reklamuj się lokalnie

Strategie marketingowe nie muszą bynajmniej obejmować całego kraju – przecież nie każda firma działa poza rynkiem lokalnym, do którego może należeć województwo, miasto, czy nawet dzielnica. By tego dokonać można korzystać z tzw. pozycjonowania lokalnego, które uwzględnia wyszukiwania użytkowników z oznaczeniem lokalizacji, np. z podaniem nazwy miasta. Bardzo skutecznym narzędziem jest także pozycjonowanie w Mapach Google. Z tej usługi wyszukiwarki korzysta chyba każdy. Początkowo jej rola skupiała się na dostarczaniu wskazówek dojazdu do danego miejsca i analizie ruchu drogowego. Obecnie Google Maps to także bardzo dobry sposób na prezentację oferty swojej firmy za pomocą tzw. wizytówek. Z założenia zawierają one adres i położenie danej działalności, co pozwala trafić do klientów szukających produktu/usługi w określonej lokalizacji albo po prostu najbliżej miejsca zamieszkania czy przebywania. Wizytówki Google Moja Firma pozwalają na zamieszczenie nie tylko adresu, ale i innych elementów, jak informacje o godzinach pracy, czat z użytkownikami, prezentacja oferty. Jednak najważniejszym z nich są opinie, dzięki którym klienci wiedzą, jak daną firmę oceniają inni, co polecają, na co zwracają uwagę. Lub przed czym przestrzegają, bo przecież opinie nie muszą być pozytywne i bynajmniej nie każda musi podobać się właścicielom wizytówki… Jak usunąć opinię z Google? Proces obejmuje min. odwołanie się do supportu Google, co jednak nie zawsze jest skuteczne. Najlepszym więc rozwiązaniem jest po prostu świadczenie wysokiej jakości obsługi i nie narażanie się na negatywne opinie. Jeśli zaś pojawią się – wyciągnięcie wniosków na przyszłość i nauka na własnych błędach.

 

Artykuł Sponsorowany

Exit mobile version