Trwa Ełcki Festiwal Literatury i Muzyki – Ełk, Będzie Czytane! Co jeszcze w planie?

bedzieczytane zdj archiwalne

Ełk

Kilkanaście spotkań autorskich, koncerty i szereg wydarzeń dla najmłodszych – trwa IV edycja Ełckiego Festiwalu Literatury i Muzyki – Ełk, będzie czytane!

Jeszcze dziś (31.07) po południu na miłośników literatury czeka szereg spotkań autorskich. Wszystkie odbędą się w Ełckim Centrum Kultury.

O godzinie 15.00 z mieszkańcami i turystami spotka się dziennikarka i wykładowczyni akademicka Beata Szady. To również autorka książek, m.in. „Wieczny początek. Warmia i Mazury”.

Godzinę później, zapowiadane już na antenie Radia 5, spotkanie z pochodzącym z Ełku podróżnikiem i reporterem – Jackiem Pałkiewiczem.

– Ale na tym nie koniec atrakcji zaplanowanych na sobotnie popołudnie – mówi Radiu 5 Iwona Adeszko, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku.

Na scenie koncertowej Ełckiego Centrum Kultury wystąpi Król. Początek o 21.00. Koncerty są biletowane, a wstęp na wszystkie spotkania autorskie jest bezpłatny. A te również w niedzielę (01.08). Szczegółowy program festiwalu udostępniamy, za Ełckim Centrum Kultury, poniżej.

Organizatorami IV Ełckiego Festiwal Literatury i Muzyki „Ełk, będzie czytane” są Ełckie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Historyczne i Urząd Miasta.

PROGRAM:

31.07.2021 (sobota)

15.00 Beata Szady – spotkanie autorskie – ECK

dziennikarka i wykładowczyni akademicka. Autorka książki „Wieczny początek. Warmia i Mazury”, „Ulica mnie woła”, ” Życiorysy z Limy”. Publikowała w „Dużym Formacie”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym” i „Piśmie”.

16.00 Jacek Pałkiewicz – spotkanie autorskie – ECK

polski podróżnik, eksplorator i reporter, który od ponad czterdziestu lat odkrywa najdalsze, najbardziej skryte zakątki świata. Jest także pionierem europejskiego survivalu i uznanym ekspertem w tej dziedzinie. Najnowsza książka autora to „palkiewicz.com”.

17.00 Jakub Ćwiek – spotkanie autorskie – ECK

pisarz, stand-uper, scenarzysta. Debiutował zbiorem opowiadań „Kłamca”, który doczekał się pięciu kolejnych tomów i multimedialnego uniwersum. Napisał też thriller „Szwindel”, a z Adamem Bigajem „Bezpańskiego. Balladę o byłym gliniarzu”.

18.00 Dorota Warakomska – spotkanie autorskie – ECK

dziennikarka telewizyjna, związana z TVP (1991-2006), zajmowała się najważniejszymi wydarzeniami w Polsce i na świecie. Przez cztery lata była korespondentem w USA, przeprowadziła wywiady m.in. z Hillary Clinton, Madeleine Albright, George’em Bushem i Johnem McCainem. Autorka „Śmiało. Mów własnym głosem!”, „Co się stanie z Ameryką”, „Droga 66″.

21.00 Król – koncert – ECK

 

01.08.2021 (niedziela)

11.00 „Humorki” – zajęcia plastyczne w ogródku dla dzieci – MBP

12.00 Grzegorz Kasdepke – spotkanie autorskie – MBP

jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych autorów książek dla dzieci, m.in. „Detektyw pozytywka”, „Mruczando na trzy rodziny i jedną”, „Wielka księga uczuć”.

14.00 Marzena Mróz-Bajon – spotkanie autorskie – ECK

dziennikarka, podróżniczka, fotografka. Redaktor naczelna magazynu „Business Traveller”, która z okiem przy obiektywie aparatu od lat dokumentuje zmieniający się świat. Najnowsza książka autorki to „Domy pisarzy”.

15.00 Ula Ryciak – spotkanie autorskie – ECK

pisarka i scenarzystka. Opublikowała dziennik podróży po Ameryce Łacińskiej – Clitoris erectus, powieść Taniec ptaka oraz kilkadziesiąt opowiadań „Poławiaczki pereł”, „Niemoralna Kalina” i reportaży podróżniczych, które ukazały się m.in w „Gazecie Wyborczej”, w licznych miesięcznikach kulturalnych oraz portalach internetowych.

16:00 Robert Małecki – spotkanie autorskie – ECK

politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania. Laureat najważniejszych polskich kryminalnych trofeów literackich, w tym Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Nagrody Kryminalnej Piły.
Serca czytelników podbił serią kryminalną o komisarzu Bernardzie Grossie (Skaza, Wada, Zadra) oraz drugą, o dziennikarzu Marku Benerze (Najgorsze dopiero nadejdzie, Porzuć swój strach, Koszmary zasną ostatnie).

17.00 Zofia Turowska – spotkanie autorskie – ECK

absolwentka wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dla „Marginesów” napisała opowieść o Zofii Nasierowskiej „Fotobiografia”, biografię Janusza Majewskiego „Majewski. Film – kobieta jego życia”, a także otoczyła literacką opieką książkę Magdaleny Zawadzkiej „Gustaw i ja”, jak również „Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet”.

18.00 Janusz Majewski – spotkanie autorskie – ECK

polski reżyser filmowy, dramatopisarz, pisarz, scenarzysta, wykładowca. Rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Janusz Majewski jest jednym z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. To właśnie on stworzył jedną z najbardziej kultowych komedii, a więc „CK Dezerterów” jak również przeniósł na ekran „Zaklęte rewiry” Henryka Worcella i „Zazdrość i medycynę” Michała Choromańskiego. W roku 2006 powstało „Po sezonie” ze znakomitą kreacją Leona Niemczyka, a w roku 2015 film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.
 Janusz Majewski dał się poznać również jako pisarz, o czym możemy przekonać się czytając „Zima w Siedlisku”, „Czarny mercedes”, „Glacier Express 9.15”, „Ekshibicjonista”, „Ryk kamiennego lwa”.

21.00 Ralph Kaminski – koncert – ECK

 

WYSTAWY:

„Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim!” – ilustracje Józefa Wilkonia z książki: „Pierwsze czytanki dla…” – MBP

„Pierwsze Abecadło”- Elżbieta Wasiuczyńska – MBP

„Siegfried Lenz. Spojrzenia” – MHE

„Wspomnienia dawnego Ełku” – fotografie przedwojennego Ełku – ECK

„Malarstwo” – Bożena Tarasiewicz – ECK

„Portrety Zofii Nasierowskiej” – fotografie autorstwa Zofii Nasierowskiej – ECK

 

*ECK – Ełckie Centrum Kultury | *MBP – Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku | *MHE – Muzeum Historyczne Ełku

Exit mobile version