Suwałki/Stary Folwark/Krzywe/Wigry
Kolejna odsłona „Wakacyjnych Smaków z Radiem 5”.
Przypomnijmy, że w każdy wakacyjny piątek na antenie Radia 5 odwiedzamy piękne miejsca Suwalszczyzny i Mazur, przybliżając Wam “smaczki”, zarówno znane, jak i dotychczas nieodkryte. Rozmawiamy z ciekawymi ludźmi, jemy pyszne regionalne przysmaki a także częstujemy Was, naszych słuchaczy, spotkanych na trasie. Opowiadamy Wam historie, anegdoty, rozdajemy prezenty od Radia 5.
W piątek (23.07.21) nasi reporterzy ponownie wyruszyli w trasę. Zaczęli od wizyty w samym sercu Suwałk: Parku Konstytucji 3 Maja i spotkaniu z Romanem Rynkowskim, zastępcą prezydenta miasta.
Kolejnym punktem na trasie „Wakacyjnych Smaków z Radiem 5” były bulwary nad Czarną Hańczą w Suwałkach. Rok temu to miejsce przeszło metamorfozę. Budynek po starej łaźni został wyremontowany. Powstała w nim Galeria Sztuki Współczesnej. Teren został uporządkowany, powstały alejki i trawniki, zasadzono też drzewa. – To nowe miejsce na kulturalnej mapie Suwałk – mówi Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury.
Ekipa Radia 5 zawitała też do Ośrodka Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki w Krzywem. Społeczność działa prężnie. To między innymi dzięki świetlicom rozmieszczonym na terenie całej gminy. – Miejscowi realizują swoje pasje w Kołach Gospodyń Wiejskich – mówi Aneta Perkowska, dyrektor ośrodka.
Nie da się poznać Suwalszczyzny, bez wizyty w Wigrach. Remontowany od kilku lat pokamedulski klasztor nazywany jest architektoniczną perłą Suwalszczyzny. Zespół poklasztorny stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych północno-wschodniej Polski. Historia obiektu jako klasztoru związanego z kamedułami zaczyna się w drugiej połowie XVII wieku. Na przestrzeni ponad 300 lat obiekt był niszczony i odbudowywany. Po 1990 roku spotykali się tutaj kilkakrotnie przywódcy Polski i Litwy, a w 1999 roku, od trudów pielgrzymki odpoczywał papież Jan Paweł II. O kamedulskich smakach opowiadał ksiądz Jan Dargiewicz, wiceprezes Fundacji „Wigry Pro”.
Dziś dawne smaki nad Wigrami są kultywowane. Zbieraniem starych zapomnianych przepisów i recept zajmuje się Spiżarnia Kamedulska. Na miejscu można znaleźć prostą kuchnię bez wzmacniaczy smaku i zapachu, taką jaką niegdyś raczyli się wigierscy kameduli. Jak przekonuje Anna Mścichowska, spiżarnia jest bogata w miody, soki, przetwory i sery. Nasi reporterzy mieli okazję wszystkiego spróbować. Największą popularnością cieszyły się pierogi z kaczką nagrodzone w konkursie ,,Sąsiedzi przy stole”.
Na miejscu można znaleźć też tradycyjne miody. Te wytwarzane są nad Wigrami od XVII wieku. To kolejna tradycja, którą dziś odkrywali nasi reporterzy. O historii bartnictwa, zdrowotnych tajnikach miodu rozmawialiśmy ze specjalistami ze Spiżarni Kamedulskiej.
Sponsorem „Wakacyjnych Smaków z Radiem 5” jest firma STOLLAR.
Kolejna wyprawa w przyszły piątek (30.07). Relacje możecie śledzić na naszym facebooku, na antenie Radia 5 oraz na Radio5.com.pl