102. rocznica powstania sejneńskiego

23 08 21 wystawa plenerowa sejny 30

Sejny

Plenerową wystawę poświęconą historii odzyskania niepodległości w regionie i tablicę upamiętniającą Tadeusza Katelbacha, powstańca sejneńskiego, odsłonięto w poniedziałek (23.08.21) w Sejnach.  Wszystko w ramach 102. rocznicy powstania sejneńskiego, które zadecydowało o przynależności Ziemi Sejneńskiej i Suwalszczyzny do Polski.

Powstanie wybuchło w nocy z 22 na 23 sierpnia 1919 roku. Powstańcy dążyli do opanowania Sejn, zajętych przez Litwinów. To za sprawą ich poświęcenia, Sejny i okolice są dziś w granicach Polski. W walce zginęło kilkudziesięciu Polaków, w tym cywili. Ich losy przypomniał Piotr Niziołek, kierownik Muzeum Historycznego w Białymstoku.

Jednym z powstańców, a następnie pierwszym komendantem wyzwolonych Sejn, był właśnie Tadeusz Katelbach. Był też członkiem Związku Młodzieży Polskiej, żołnierzem POW, obrońcą Lwowa, senatorem i wybitnym publicystą.
– Osobą o wysokim poziomie moralnym i intelektualnym – opowiada Jarosław Schabieński, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku.

Tablica poświęcona Tadeuszowi Katelbachowi zawisła na budynku Poczty Polskiej. To inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej. Natomiast wystawa, którą otworzył Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, ma charakter wędrowny i odwiedzi 14 miejscowości w regionie, między innymi Augustów, Białystok, Zambrów.

Do Suwałk wystawa zawita w przyszłym tygodniu.

23 08 21 wystawa plenerowa sejny 30
Exit mobile version