Znamy tegorocznych laureatów Włóczni Jaćwingów

wl

Suwałki

Znamy laureatów tegorocznych Włóczni Jaćwingów, czyli corocznych nagród prezydenta Suwałk. Statuetki otrzymali Michał Wiszniewski, założyciel i wieloletni prezes siatkarskiego klubu Ślepsk Suwałki, Alicja Roszkowska, założycielka i prezes Fundacji ART-S.O.S., Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach, Środowiskowy Dom Samopomocy – Dom Dziennego Pobytu Stowarzyszenia „Aktywni Tak Samo” oraz trzy firmy: REM BUD, Elektromil i CAL. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz zwrócił uwagę, że to już XVIII edycja gali.

Nagrodzony Michał Wiszniewski jest współtwórcą sukcesu suwalskich siatkarzy. Przy jego zaangażowaniu w 2004 roku powstał Zakładowy Klub Sportowy Ślepsk Augustów, który skupiał głównie pracowników stoczni Ślepsk i miejscowych amatorów siatkówki. Zgłoszony zespół w latach 2008/2009 wywalczył awans do 1. Ligi. Dzięki ogromnemu wsparciu rodziny Wiszniewskich udało się namówić do współpracy osoby sprzyjające planom i wizji rozwoju siatkówki w Suwałkach. Dzięki Michałowi Wiszniewskiemu rozwijała się organizacja sportowa, marketing i promocja siatkówki w Suwałkach. W momencie uzyskania brązowego medalu 1. Ligi Piłki Siatkowej Mężczyzn w latach 2014/2015, zakończył pełnienie funkcji prezesa, ale pozostał w zarządzie i wspierał funkcjonowanie klubu Ślepsk Suwałki, co zaowocowało wicemistrzostwem 1. Ligi w sezonie 2016/2017 i zdobyciem tytułu Mistrza 1. Ligi w sezonie 2018/2019 oraz awansem do najwyższej klasy rozgrywkowej PlusLigi, w której zespół występuje pod nazwą Ślepsk Malow Suwałki.

Alicja Roszkowska otrzymała Włócznię za wspieranie suwalskiej kultury oraz młodych talentów. Jest założycielką i prezesem Fundacji ART-S.O.S., która promuje i wspiera w rozwoju uzdolnione artystycznie dzieci i młodzież, organizuje koncerty, gromadzi fundusze na stypendia oraz gromadzi instrumenty muzyczne. Jest inicjatorką akcji charytatywnych oraz zbiórek funduszy na zakup instrumentów muzycznych. W ciągu ośmiu lat działalności zrealizowała 60 koncertów muzyki klasycznej, podczas których wystąpiło 70 mistrzów, u boku których zaprezentowało się 85 uczniów.

 

Nagrodzona za wspieranie lokalnych firm Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach jest organizacją non-profit. Skupia się na wspieraniu prywatnego i publicznego dobra, nie kierując się przy tym wizją zysku. Fundacja realizuje szereg działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, ożywienia gospodarki oraz przeciwdziałania negatywnym skutkom bezrobocia. Udziela wsparcia finansowego dla nowo utworzonych i działających już przedsiębiorstw. Prowadzi doradztwo konsultacyjno-prawno-ekonomiczne oraz inne działania promujące działalność gospodarczą, a także rozwój lokalny i regionalny poprzez szkolenia, konferencje, wizyty studyjne i biznesowe. Przez lata ciężkiej pracy zdobyła społeczne zaufanie i pozycję rzetelnej instytucji. W 2020 roku z jej pomocy skorzystało 70 firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, na kwotę 34 mln złotych. Z podobnego wsparcia skorzystało 14 przedsiębiorstw społecznych na kwotę 2 mln złotych. Fundacja zajmuje się także działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych, za co była wielokrotnie nagradzana.
Nagrodę odebrał prezes Fundacji Andrzej Wasilewski.

Środowiskowy Dom Samopomocy – Dom Dziennego Pobytu Stowarzyszenia „Aktywni Tak Samo” w Suwałkach otrzymał nagrodę za wsparcie osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie „Aktywni Tak Samo” podejmuje szerokie działania na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin, w celu wyrównywania szans oraz umożliwienia integracji społecznej, rehabilitacji społecznej, zdrowotnej i zawodowej. W znaczący sposób przyczynia się do wyrównywania szans osób niepełnosprawnych intelektualnie i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Wspiera i aktywizuje podopiecznych oraz zwiększa ich zaradność i samodzielność życiową. Prowadzi zajęcia z zakresu terapii zajęciowej w czterech pracowniach: gospodarstwa domowego, rękodzieła, arteterapii i technicznej – mini stolarni. Nagrodę odebrał Bogdan Sadowski, prezes Stowarzyszenia.

Firma REM BUD w Suwałkach została nagrodzona za wieloletnie zaangażowanie w rozwój i budowę suwalskich inwestycji miejskich. Ostatnie z nich to między innymi nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Żłobek Miejski przy ulicy Kościuszki 6. Prezydent docenił duże doświadczenie w budowie, remontach, modernizacji i adaptacji budynków. Firma była realizatorem budowy czy przebudowy wielu suwalskich ulic: Włoskiej, Piekarskiego, Wrocławskiej, Katowickiej, Daszyńskiego czy Klonowej. Realizowała także znaczącą dla miasta budowę nowej komendy straży pożarnej oraz jednostki ratowniczo-gaśniczej.
Ireneusz Butkiewicz, prezes firmy podkreślał, że nagroda to efekt pracy całej załogi.

 

Założona przez Zbigniewa Ślaskiego firma Elektromil w Suwałkach została nagrodzona za zaangażowanie w działalność społeczną i charytatywną. Jak zauważył prezydent Suwałk, Zbigniew Ślaski, właściciel firmy Elektromil, oprócz umiejętności rozwoju własnej firmy, ma wielkie serce i umie dzielić się z potrzebującymi. Od lat wspomaga różne organizacje społeczne, pozarządowe, a także kluby sportowe, jak Miejski Klub Sportowy ŚLEPSK MALOW Suwałki, „SL SALOS” czy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Elektromil wspiera także działania Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach, w tym: Miejskie Święto Biegania RESO 10,5, RESO Suwałki Football League i szereg innych inicjatyw. Firma Elektromil popularyzowała pomysł powstania w Suwałkach nakrętkomatów. Bierze również czynny udział w różnych spotkaniach i imprezach okolicznościowych, na które dochód z licytacji jest przeznaczany na cele dobroczynne. Zbigniew Ślaski odebrał nagrodę razem z synem Marcinem.

Nagrodę w kategorii ”produkt” otrzymała firma CAL, która od 30 lat zajmuje się produkcją stolarki drzewnej. Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie ponad 100 osób i jest wiodącym producentem drzwi drewnianych w Polsce. Ponad 30 pracowników lojalnie pracuje dla firmy CAL od ponad 20 lat, bądź dłużej. Odbiorcami produktów firmy są klienci z Polski, a także z Niemiec, Austrii, Kanady, Litwy, Estonii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Rosji czy Izraela. Firma przez lata wypracowała sobie znaczącą markę, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia. Mottem firmy jest: ,,Jakość w każdym CAL-u”. Sylwia Ciszewska, prezes
CAL-u, podczas wystąpienia zwróciła uwagę na 14-latka z Pisza, który zginął ratując żeglarzy. Zaapelowała o dobrą, empatyczną i nowoczesną edukację dzieci.

 

Gala wręczenia nagród odbyła się w Suwalskim Ośrodku Kultury. Uroczystość uświetnił koncert z udziałem Alicji Węgorzewskiej, Olgi Bończak, Macieja Miecznikowskiego, Bogdana Kierejszy i zespołu Tango Attack. Na widowni zasiadło szereg znakomitych gości, między innymi Bronisław Komorowski, były prezydent RP.

Natomiast obecny na gali Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, udekorował Złotym Krzyżem Zasługi Alicję Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Exit mobile version