Ekonomia w społecznym wydaniu

Ekonomia spoleczna 16

(zdj. Radio 5)

Ełk

Przekuwanie pasji w biznes, zaspokajanie potrzeb lokalnego rynku, a przede wszystkim – chęć bycia razem. Tak w wielkim skrócie można zdefiniować ekonomię społeczną. Dziś (12.09) wszyscy działający w tej sferze aktywności mieli w Ełku swoje święto.

Na placu Jana Pawła II ustawiły się stragany z ekologiczną żywnością, rękodziełem i roślinami, można było też zgłębić tajniki pieczenia sękacza, wziąć udział w warsztatach i prelekcjach.

To już trzecie z kolei Targi EKOnomii Społecznej, organizowane przez ełckie stowarzyszenie Adelfi.

– Ekonomia społeczna wynika z potrzeb dnia codziennego – tłumaczy Kamila Guzewicz z działającego przy stowarzyszeniu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Dodaje też, że pandemia i okres izolacji spotęgowały potrzebę spotkań i działania w grupie.

 

– Fest babki, które się nie boją pracy – tak o swojej grupie mówi Magdalena Drobiszewska, prezes Ełckiego Koła Gospodyń Miejskich. Panie działają prężnie od maja ubiegłego roku.

Robią własne kosmetyki, makramy, świece sojowe, zdobią przedmioty metodą decoupage. Wymieniają się doświadczeniami i umiejętnościami.

– To jest nasz konik i dodatkowy zastrzyk energii – podkreśla Magdalena Drobiszewska.

 

Ekonomia społeczna ma też zapobiegać wykluczeniu i izolacji poprzez między innymi dawanie pola do działania osobom z niepełnosprawnościami. Taki model biznesu praktykuje Ewa Suchocka-Pietrewicz, która produkuje ekologiczną żywność. Pomagają jej mąż i syn.

– Syn jest niepełnosprawny, zajmuje się wypiekaniem gofrów, to jest jego hobby. I dodatkowo spędza z nami czas – mówi pani Ewa.

 

Właśnie z myślą o osobach, które chciałyby połączyć hobby z biznesem, powstał Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.

– Tam rozmawiamy o tym, jak zaczynać – mówi Kamila Guzewicz ze stowarzyszenia Adelfi.

 

Do podmiotów ekonomii społecznej należą organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, kluby i centra aktywności społecznej czy zakłady aktywności zawodowej.

Jak szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w całej Polsce jest około 100 tysięcy takich podmiotów.

A o tym, jak wyglądały Ełckie Targi EKOnomii Społecznej, przekonać możecie się poniżej, gdzie publikujemy obszerną fotorelację z tego wydarzenia.

Ekonomia spoleczna 16
Exit mobile version