Gdzie można założyć panele fotowoltaiczne?

zdj glowne

Fotowoltaika to niezwykle ciekawy temat, który w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności. Bardziej ekologiczne podejście Polaków, dotacje, opłacalność inwestycji i niższe ceny paneli – to wszystko wpłynęło na boom na solary. Jednak jeśli zastanawiasz się gdzie możesz założyć swoją pierwszą fotowoltaikę, to w tym artykule znajdziesz na to odpowiedź.

Na dachu

Oczywistym wyborem wydaje się być dach. Nie zabiera miejsca z podwórka czy ogrodu, nie wpływa zbytnio na estetykę naszej posiadłości i często jest bardziej efektywnym miejscem dla takiej instalacji. Warto tutaj jednak pamiętać o kilku czynnikach, które wpływają na to, czy faktycznie można założyć panele fotowoltaiczne na budynku. Po pierwsze, jest to nachylenie i konstrukcja dachu. Nie może on być zbyt stromy, gdyż nasza mini-elektrownia stanie się dużo mniej efektywna lub nie będzie jej można nawet zaczepić. Struktura jest równie ważna – nie postawimy paneli na azbeście, zapadającym się lub mało wytrzymałym dachu. Po drugie, musimy pamiętać o położeniu fotowoltaiki – najbardziej efektywna jest wtedy, kiedy znajduje się po stronie południowej. Po trzecie i ostatnie, nie możemy pozwolić na zacienienie instalacji poprzez wysokie drzewa lub inne budynki. Spowoduje to obniżoną produkcję prądu, co oczywiście wpłynie na opłacalność inwestycji.

Na gruncie

Innym sposobem jest postawienie paneli słonecznych na gruncie. Jest to ciekawa sprawa w przypadku tworzenia farm fotowoltaicznych lub posiadania sporej działki. Podobnie jak w przypadku dachu, musimy tutaj pamiętać o odpowiednim położeniu oraz wyeliminowaniu zacienienia. Warto też sprawdzić grunt, na jakim planujemy postawić panele. Podmokłe lub bagienne tereny mogą się totalnie nie nadawać, gdyż po kilku latach nasz generator zielonej energii może się po prostu zapaść lub uszkodzić. A ma on przecież pracować dla nas przez co najmniej 20-30 lat.

Dach solarny

Nową opcją skorzystania z bogactwa fotowoltaiki jest dach solarny. Jest to sztuka jeszcze dosyć rzadko spotykana w Polsce, a w dodatku dosyć droga. Jednakże prawdopodobnie z biegiem czasu to się zmieni. Polega to na wbudowaniu paneli słonecznych w strukturę dachu, dzięki czemu zachowamy estetykę budynku, a nasze pokrycie będzie dla nas produkować energię na okrągło. W dodatku są to dachy bardzo wytrzymałe i całkiem odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu nasz dach solarny będzie dla nas “zarabiać” przez wiele lat.

Podsumowanie

Niewątpliwie fotowoltaika to intrygująca kwestia i warto się nią zainteresować. Oczywiście, nie powinno się rzucać na zakładanie paneli słonecznych i decydować po przeczytaniu dwóch artykułów. Warto najpierw spotkać się z technikiem, obadać temat i wybrać ofertę, która będzie dla nas najbardziej opłacalna, a panele będą efektywne przez długie lata i przyniosą nam wiele oszczędności.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version