Suwałki
Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego połączone z inauguracją programu „Cyber.Mil z klasą” odbyło się w środę (01.09) w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
Program ogłosiło Ministerstwo Obrony Narodowej. W ramach współpracy z uczelniami wyższymi i ministerstwem, zakwalifikowane placówki będą edukować młodzież z zakresu cyberedukacji. Ma to przygotować potencjalnych kandydatów do pracy w instytucjach państwowych i prywatnych, odpowiedzialnych za obronę kraju przed zagrożeniami z sieci.
By szkoła mogła się zakwalifikować do programu, musiała spełnić szereg wyśrubowanych kryteriów, m.in. uzyskanie odpowiednio wysokiej średniej wyników z egzaminu maturalnego.
W środę (01.09) w I Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach odbyła się się inauguracja programu połączona z rozpoczęciem roku szkolnego. Uroczystość uświetnili przybyli goście – przedstawiciele władz miasta i formacji mundurowych.
– Nasza szkoła jest jedyną w województwie podlaskim, która przystąpiła do projektu. To powód do dumy – mówi Dorota Jabłońska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach.
Realizację programu w szkole będzie nadzorować Wojskowa Akademia Techniczna i Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
– Ukończenie cyberklasy nie będzie oznaczało obowiązku podjęcia służby wojskowej, ale mamy nadzieję, że młodzi ludzie wybiorą właśnie taką ścieżkę kariery zawodowej – mówi gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.
Naukę w cyberklasie rozpocznie piętnaścioro uczniów. Oprócz informatyki na bardzo wysokim poziomie, będą realizować takie przedmioty jak kryptografia, algorytmika i właśnie cyberbezpieczeństwo. Wszystko pod opieką wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej. Przedmioty kierunkowe prowadzić będą pracownicy naukowi i wykładowcy Politechniki Białostockiej.
– Cyberbezpieczeństwo stanowi coraz bardziej istotną dziedzinę funkcjonowania współczesnych państw. Zagwarantowanie bezpieczeństwa na tej płaszczyźnie jest jednym z naszych priorytetów – mówi Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Do udziału w projekcie zakwalifikowanych zostało 16 szkół z całej Polski, po jednej z każdego województwa.