Szkła korekcyjne – wybierz dla siebie najlepsze soczewki do okularów korekcyjnych

szkla

Nowe okulary korekcyjne to spory wydatek. Dlatego wielu z nas poszukuje oszczędności podczas ich zakupu. Pierwszy dylemat pojawia się podczas wyboru oprawek. Zastanawiamy się, czy wybrać te z wyższej półki, czy może jednak tańsze. Kolejną sprawą są szkła do okularów korekcyjnych. Pełnią one bowiem najważniejszą rolę. Powinny one być wysokiej jakości, gdyż od nich zależy zdrowie naszych oczu. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje szkieł korekcyjnych. Pomoże to Wam dokonać właściwego wyboru i kupić szkła do okularów korekcyjnych spełniające wszystkie Wasze wymagania.

Typy szkieł korekcyjnych

Na sklepowych półkach znajdziemy trzy typy szkieł korekcyjnych, podzielonych ze względu na materiał ich wykonania. Pierwsze z nich to klasyczne szklane soczewki do okularów, nazywane również mineralnymi. Charakteryzują się one wyjątkowymi możliwościami optycznymi, jednak ze względu na dużą wagę oraz łatwość ich uszkodzenia, są one coraz rzadziej stosowane.
Drugą kategorią są szkła korekcyjne dostępne np. w sklepie EyeWear24 organiczne, inaczej nazywane plastikowymi. Są one o 40% cieńsze niż ich szklane odpowiedniki. Między innymi dlatego są one zdecydowanie lżejsze, a tym samym wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Ponadto plastikowe szkła do okularów korekcyjnych są bardziej odporne na zarysowania i inne uszkodzenia.
Ostatnim typem soczewek korekcyjnych do okularów są szkła poliwęglanowe. To najbardziej wytrzymały i odporny materiał, z jakiego wykonuje się szkła do okularów korekcyjnych. Są one jeszcze lżejsze i cieńsze niż organiczne szkła, dlatego polecane są szczególnie małym dzieciom.

Rodzaje szkieł do okularów korekcyjnych

Na drugi podział soczewek stosowanych w okularach korekcyjnych ma wpływ ich budowa. W związku z tym wyróżniamy takie szkła korekcyjne jak:
1. Jedno-ogniskowe – są to podstawowe soczewki okularowe, które mają za zadanie skorygować niewielkie wady wzroku. Dzięki tego typu szkłom korekcyjnym widzimy ostrzej przedmioty znajdujące się blisko lub daleko.
2. Dwuogniskowe – składają się z dwóch części. Jedna – górna odpowiedzialna jest za dobre widzenie obiektów umiejscowionych daleko, a druga – dolna pozwala na wyostrzenie tych znajdujących się blisko. Polecane są osobom, które potrzebują okularów zarówno do codziennego użytkowania, jak i do czytania.
3. Trzyogniskowe – polecane osobom, które spędzają wiele godzin przed ekranem monitora. Skonstruowane są one bowiem podobnie do poprzedniego rodzaju szkieł korekcyjnych, z tą jednak różnicą, że trzyogniskowe soczewki posiadają dodatkowy segment przeznaczony do pracy na komputerze.
4. Cylindryczne – szkła korekcyjne dla astygmatyków. Na całej ich powierzchni powstaje różna moc załamywania światła. Dostosowuje się ją do zaawansowania wady pacjenta.
5. Fotochromowe – są to korekcyjne szkła, które zmieniają swoją barwę pod wpływem promieniowania UV. Jeśli na zewnątrz panuje słoneczna pogoda, szkła się ściemniają, a w momencie, gdy słońca brakuje, zostają przezroczyste. Fotochromowe szkła korekcyjne polecane są szczególnie kierowcom.
6. Progresywne – z powodzeniem mogą zastąpić soczewki dwu- i trzyogniskowe, gdyż z ich pomocą dobrze widzimy przedmioty znajdujące się blisko, daleko, a także te umiejscowione w średniej odległości. Dostosowują się one do trybu naszego patrzenia, a swoim wyglądem przypominają jedno-ogniskowe szkła korekcyjne.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version