Wystartował nowy rok szkolny. Jakie nastroje wśród uczniów?

szkola poczatek roku

(zdj. Radio 5)

Ełk

Ponad 3,5 tysiąca uczniów rozpoczyna nowy rok szkolny w liceach, technikach i szkołach branżowych prowadzonych przez powiat ełcki. We wszystkich typach placówek zajęcia prowadzone będą w trybie stacjonarnym.

Dziś (01.09) uczniowie, pierwszy raz po wakacjach, spotkali się z nauczycielami i rówieśnikami na inauguracji nowego semestru w szkolnych murach.

Reporterka Radia 5 towarzyszyła im z mikrofonem w I Liceum Ogólnokształcącym w Ełku. Zapytała m.in. o to, jak czują się po dwumiesięcznym odpoczynku i czy są gotowi na wyzwania nowego roku szkolnego.

 

Większość ubiegłego roku uczniowie szkół ponadpodstawowych spędzili przed ekranami komputerów. Nauka zdalna zdominowała oświatę. W szkołach średnich od końca października aż do połowy maja taka forma nauczania była obowiązkowa.

Jak będzie w tym roku? Większość uczniów „czerwonego” ogólniaka ma nadzieję, że nie będzie powrotu do lekcji na odległość. Podopieczni I LO zwracają uwagę, że w szkole, podczas zajęć „na żywo”, przyswoić materiał jest znacznie łatwiej niż przez Internet.

 

W pierwszych tygodniach września szkoły mają zachęcać uczniów do szczepień przeciwko COVID-19. Nauczyciele zbiorą też informacje na temat tego, ile osób będzie zainteresowanych przyjęciem zastrzyku w miejscu nauki.

Od tego, jak powiedział Radiu 5 starosta ełcki Marek Chojnowski, zależeć będzie, czy w ełckich placówkach powstaną punkty szczepień. Jaki stosunek do akcji szczepień przeciw koronawirusowi w szkołach mają uczniowie?

 

Szkoły w całej Polsce pracować będą stacjonarnie, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Oznacza to częste wietrzenie pomieszczeń i dezynfekcję rąk. Maseczki zalecane są w częściach wspólnych (szatniach, korytarzach) tam, gdzie nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego.

W nowym roku mają być kontynuowane programy wsparcia uczniów po długotrwałym okresie nauki zdalnej. Propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki obejmują m.in. pomoc w uzupełnieniu wiedzy czy podniesienie sprawności fizycznej dzieci i młodzieży.

Exit mobile version