„180 lat kościoła ewangelickiego – domu wielu kultur i tradycji Suwalszczyzny”

Dawid Banach gosc

Suwałki

W piątek (22.10.21) prelekcje o zwyczajach pogrzebowych różnych wyznań, a w sobotę (23.10.21) sprzątanie największej suwalskiej nekropolii. „180 lat kościoła ewangelickiego – domu wielu kultur i tradycji Suwalszczyzny” – to kolejna odsłona spotkań w ramach akcji WIELOBARWNE SUWAŁKI. To jednocześnie okazja do przybliżenia dziedzictwa funeralnego przedstawicieli siedmiu wyznań.

Jak mówi pastor Dawid Banach, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, przy okazji zbliżającego się Święta Zmarłych i Niedzieli Wieczności warto poznać zwyczaje pogrzebowe mieszkańców Suwalszczyzny wyznających różne religie. W piątek o 18.00 w Muzeum Okręgowym odbędą się prelekcje na temat historii i tradycji pogrzebowych od czasów przedchrześcijańskich.

W prelekcjach wezmą udział: dr Krzysztof Snarski – etnograf, archeolog Anetta Ejdulis, Dawid Banach – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, Janusz Jewdokimow – prezes Naczelnej Rady Staroobrzędowców, ks. Michał Fiedziukiewicz – proboszcz parafii prawosławnej, Piotr Kuczek – etnolog oraz Józef Murawski – założyciel zespołu „Pogranicze” z Szypliszek.

W sobotę od 10.00 rozpocznie się sprzątanie suwalskich cmentarzy siedmiu wyznań przy ulicy Zarzecze.

Próba przybliżenia dziedzictwa przedstawicieli siedmiu wyznań jest połączona z jubileuszem 180-lecia poświęcenia budynku suwalskiego kościoła ewangelickiego. Suwalski kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy przy ulicy Kościuszki został zaprojektowany przez Wacława Ritschela, wzniesiono go w latach 1839-1841. Na przełomie XVIII i XIX wieku miał miejsce rozwój osadnictwa ewangelickiego na terenie Suwalszczyzny. Warto podkreślić, że kościół w Suwałkach jest jedyną czynną, historyczną świątynią ewangelicką na terenie województwa podlaskiego.

Exit mobile version