Polska – Litwa
Symboliczny złoty spaw na polsko-litewskim gazociągu wykonały w piątek (22.10) na granicy obu państw spółki GAZ-SYSTEM i Amber Grid.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządów Polski i Litwy: minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Dainius Kreivys, minister Energii Litwy. Obaj podkreślali strategiczne znaczenie gazociągu, zarówno pod względem bezpieczeństwa energetycznego, ale też zbliżenia obu krajów. Jak mówił Piotr Naimski, to ważny moment polsko-litewskiej współpracy.
Gazociąg Polska – Litwa ma długość około 500 km. Trasa po stronie polskiej wynosi 343 km i przechodzi przez teren trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Długość po stronie litewskiej wynosi około 165 km i kończy się na tłoczni gazu Jauniunai na Litwie. Jak zapewniają wykonawcy, prace przy budowie gazociągu przebiegają bez zakłóceń i zgodnie z planem. Do końca tego roku będą zakończone prace budowlane. Równolegle prowadzone są testy, próby techniczne, nagazowanie i odbiory obiektów oraz odcinków liniowych.
Zaawansowanie prac budowlanych gazociągu w Polsce sięga ponad 90 procent. Na Litwie jest to 95 procent. Symboliczna uroczystość złotego spawu na granicy polsko-litewskiej to zapowiedź ukończenia projektu, który zaplanowano w III kwartale przyszłego roku. Szczegóły przedstawił Marcin Kapkowski, wiceprezes GAZ SYSTEM.
Na Suwalszczyźnie głośno było o gazociągu w kontekście rolniczych protestów w gminie Raczki, gdzie część gospodarzy wyrażała niezadowolenie z proponowanych rekompensat. Przedstawiciele GAZ-SYSTEMU zapewniają jednak, że doszli do porozumienia z właścicielami gruntów i żadnych protestów nie będzie.