Spotkanie ws. spalarni

spotkanie spalarni

Do potrzeby budowy spalarni odpadów w Suwałkach przekonywały dziś (07.10) władze miasta. W tym celu samorządowcy zaprosili do Suwalskiego Ośrodka Kultury wszystkich zainteresowanych mieszkańców i ekspertów. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, wraz z zastępcą i prezesami Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami oraz Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, przedstawili dane, z których wynika, że ceny węgla i praw do emisji dwutlenku węgla rosną, co przekłada się na wzrost kosztów ogrzewania. Jak poinformowali, rosną też koszty spalania odpadów, które miasto musi wywozić do zewnętrznych instalacji, między innymi w Białymstoku. W efekcie drożeje odbiór odpadów. Samorządowcy, chcąc zatrzymać ten trend, zaproponowali budowę własnej, miejskiej spalarni, która do 2026 roku miałaby powstać przy miejscowym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Zaznaczali, że lokalizacja nie jest jeszcze przesądzona. Zapewniali, że to najlepszy czas na taką inwestycję, bo jest szansa na rządowe dofinansowanie i bezzwrotne dotacje.
– Jeśli chcemy zatrzymać podwyżki, to musimy działać – przekonywał Czesław Renkiewicz, prezydent miasta.

 

Oprócz samorządowców głos zabierali eksperci, miedzy innymi profesor Grzegorz Wielgosiński. Jak mówił, instalacje termicznego przekształcania odpadów na zachodzie Europy pracują nawet w centrach miast. Zapewniał, że to bezpieczny i właściwy kierunek.

Na spotkanie przybyło około 50 osób. Kolejne kilkadziesiąt zadawało pytania za pośrednictwem sieci internetowej.  Zebrani pytali o wpływ spalarni na środowisko, przełożenie budowy instalacji na ceny odbioru śmieci i ciepła oraz ewentualną zmianę jej lokalizacji. Chcieli wiedzieć, gdzie będą składowane produkty spalania i jaka będzie technologia ich utylizacji. Władze miasta zapowiedziały szeroki, stały dialog na temat tej inwestycji oraz możliwość społecznego nadzoru nad jej realizacją.

 

Exit mobile version