Wielkie święto Archiwum Państwowego

21 10 21 otwarcie archiwum w suwalkach 11

Suwałki

Stulecie istnienia oraz otwarcie siedziby po przebudowie świętowało dziś Archiwum Państwowe w Suwałkach.

Trwająca od 2019 roku inwestycja dobiegła końca i składający się z czterech części, zabytkowy budynek, po ponad 20 latach powrócił w całości do użytku. Obiekt nabrał też atrakcyjnego, estetycznego wyglądu. Pieniądze na przebudowę, niemal 14 milionów złotych, przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z okazji jubileuszu i zakończonej inwestycji w placówce odbyła się okolicznościowa uroczystość z udziałem licznych gości. Przybyli parlamentarzyści, samorządowcy, szefowie archiwów z całej Polski na czele z Pawłem Pietrzykiem, Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych.

Siedziba Archiwum powstawała w kilku etapach w II połowie XIX wieku. Przez około 100 lat budynek służył sądom i innym organom wymiaru sprawiedliwości. Najpierw, do 1915 roku, mieściły się w nim sądy rosyjskie, w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej sądy polskie. W czasie obu wojen światowych nie uległ zniszczeniu, choć zdewastowane zostały jego wnętrza.

Jako Powiatowe Archiwum Państwowe w Suwałkach powróciło do obiektu w 1955 roku i zajęło część pomieszczeń. Starania o przebudowę całości ruszyły osiem lat temu i na początku 2019 roku rozpoczęto roboty budowlane. W efekcie inwestycji Archiwum powiększyło prawie dwukrotnie swoją powierzchnię użytkową, do niemal 2-ch tysięcy 600 metrów kwadratowych. Przestrzeń zajęły głównie magazyny archiwalne z regałami pełnymi dokumentów, ale też zbiory audiowizualne, kartograficzne i biblioteczne, pracownia konserwacji i profilaktyki oraz digitalizacji, czytelnia, sale wystawowe, edukacyjna oraz konferencyjna. Przebudowa zapewni Archiwum Państwowemu w Suwałkach wszechstronne funkcjonowanie i realizację różnych zadań. Jak mówi Tadeusz Radziwonowicz, dyrektor placówki, inwestycja zapewni przejmowanie materiałów archiwalnych na minimum 30 lat, a równocześnie przywróci do użytkowania i zabezpieczy przed degradacją cały budynek, będący jednym z okazalszych zabytków architektonicznych w mieście.

Archiwum to tysiące dokumentów. Do najcenniejszych należą akta stanu cywilnego różnych wyznań, zachowane od 1808 roku, księgi hipoteczne, akta sądowe i notarialne. Jest też dokumentacja z instytucji państwowych i samorządowych z ostatnich stuleci, lokalna prasa, zbiory prywatne, różnych stowarzyszeń i organizacji. To kilka kilometrów akt – bardzo cennych dla przyszłych pokoleń.

Jubileuszu i remontu gratulowali między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości czy Marek Komorowski, senator PiS oraz licznie zaproszone osoby od lat współpracujące z suwalskim Archiwum.

21 10 21 otwarcie archiwum w suwalkach 11
Exit mobile version