Czy masz źle dobrane okulary? Jak to poznać?

okulary2 1

Eye glasses on eyesight test chart. Text vision concept.

Czy masz źle dobrane okulary? Jak to poznać?

W jaki sposób sprawdzić, że okulary są źle dobrane? Zazwyczaj przez niedopasowane okulary, czy to pod względem oprawek czy też szkieł, odczuwamy dyskomfort i różnego rodzaju objawy. Często jednak po prostu się do tego przyzwyczajamy lub zrzucamy winę na inne czynniki, np. na długotrwałą pracę przed ekranem komputera czy ciągłe niedosypianie. Jednak z czasem objawy źle dopasowanych okularów mogą się pogłębiać i negatywnie wpływać na jakość naszego życia i narząd wzroku, dlatego warto sprawdzić, czy rzeczywiście taka jest przyczyna. Zwłaszcza, że bardzo łatwo to zmienić!

Źle dopasowane oprawki okularowe

Jak już wspomnieliśmy, okulary mogą być niedopasowane zarówno jeśli chodzi o dobór szkieł okularowych, jak i oprawek. Jak to rozpoznać? (podpowiada blog: https://www.wokularach.pl/blog/zle-dobrane-okulary-jak-rozpoznac) Jeśli chodzi o oprawki, najbardziej irytują i utrudniają życie, gdy są za luźne lub za mocno ściskają skronie. Zsuwające się z uszu przy schylaniu się i jeżdżące po nosie oprawki są nie tylko niewygodne, ale i stwarzają zagrożenie dla użytkownika – np. podczas jazdy rowerem, biegania czy jazdy samochodem. Oprawki, które za mocno ściskają skronie mogą powodować bóle głowy oraz powstawanie bolących ropnych krostek (poprzez uciskanie skóry, pod którą gromadzi się sebum). Z kolei zbyt ostre zakończenia zauszników mogą ranić uszy, a ciasne noski przyczynią się do powstawania podrażnień i odgniotów, które wyleczyć można tylko pozbywając się okularów na kilka dni. Każdy, kto kiedykolwiek nosił niewygodne oprawki na pewno zna któreś z wymienionych powyżej dolegliwości. Można je ignorować i godzić się na codzienne utrudnienia, dopóki nie spotka nas jakaś przykra sytuacja, np. zniszczenie lub uszkodzenie okularów. Czasem niedopasowane oprawki można poprawić w salonach optycznych, poprzez wymienienie zauszników, nosków czy poluzowaniu śrubek. Natomiast jeśli wasze oprawki są wiekowe i zrobione ze starych materiałów lub najniższej jakości plastiku, nie ma sensu w nie inwestować – tutaj warto kupić po prostu nowocześniejsze okulary, których obecnie na rynku jest ogromna ilość do wyboru. Typów opraw okularowych jest co najmniej kilka, a opowiada o nich blog sklepu wOkularach.pl: https://www.wokularach.pl/blog/rodzaje-okularow-typ-opraw. Wymieńmy tylko te z pełnymi oprawkami (najczęściej spotykane), bezramkowe lub znane jako „okulary patentki” oraz okulary typu żyłka z półpełną oprawką.

Objawy źle dopasowanych szkieł

Nieprawidłowo dobrane szkła okularowe mogą nie tylko skomplikować codzienne życie, ale i szkodliwie wpływać na narząd wzroku, w tym pogłębiać wady refrakcji. Dlatego przede wszystkim należy postawić na profilaktykę i regularne wizyty u okulisty lub optyka – co najmniej raz na dwa lata w przypadku dzieci oraz osób po 40. roku życia, a także w sytuacji, gdy pracuje się przed komputerem. Zbyt silne lub zbyt słabe soczewki okularowe mogą wywoływać permanentne i bardzo dokuczliwe bóle głowy, zazwyczaj umiejscowione w okolicach skroni. Co więcej, boleć mogą same oczy, i od środka i na powierzchni – odczuwane jest pieczenie, łzawienie, swędzenie, często też nie widzi się wyraźnie obrazu (rozmazuje się lub jest nieostry). Co grozi osobie, która przez dłuższy czas ignoruje tego typu objawy (jeśli wynikają one ze źle dobranych okularów)? Częste infekcje oka, takie jak zapalenie spojówek czy rogówki, migreny, pogorszanie się wzroku, a w rezultacie nawet ślepota. Nieprawidłowo dobrane okulary mogą wywoływać także tzw. efekty pryzmatyczny, czyli zaburzenie wzroku powstające na skutek źle dobranych soczewek okularowych z nieprawidłowym rozstawem i wysokością źrenic. Efekt pryzmatyczny może przyczyniać się np. do zeza, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci. Powodów odwlekania wizyty u okulisty może być wiele – długie terminy, strach przed badaniem czy brak środków na prywatną wizytę, ale zdrowie naszych oczu jest zbyt ważne, by ignorować problemy ze wzrokiem w nieskończoność. Często jednak okazuje się, że wiele objawów znika wręcz z dnia na dzień, jeśli odpowiednio dobierze się okulary i zadba o dobre powłoki uszlachetniające – antyrefleks, UV czy Blue Control. Warto poprawić komfort swojego codziennego życia!

Exit mobile version