Produkcja artykułów spożywczych wymaga zachowania najwyższych standardów higieny. Wszystkie powierzchnie mające kontakt z żywnością muszą być sterylne i zachowane w dobrym stanie. Aby spełnić rygorystyczne wymagania w zakresie bezpieczeństwa, warto postawić na nowoczesne i skuteczne rozwiązania w zakresie czyszczenia i dezynfekcji. W jaki sposób można wyeliminować czynniki mogące mieć negatywny wpływ na zdrowie konsumenta? Na przykład stosując profesjonalne systemy mycia przeznaczone dla branży spożywczej.
Czym jest Centralny System Mycia?
Zakłady produkcyjne nie są w stanie zrealizować swoich celów bez profesjonalnego wyposażenia. Aby spełnić wymogi higieniczne i sanitarne, każde przedsiębiorstwo przemysłu spożywczego musi być zaopatrzone w odpowiedni system mycia. Centralny system mycia (CSM) to specjalna instalacja służąca do mycia i dezynfekcji powierzchni we wszystkich pomieszczeniach. Układ ten jest zaprojektowany w taki sposób, aby zapewniał optymalny poziom higieny. Zaawansowane systemy mycia stosowane w przemyśle spożywczym pozwalają walczyć ze skażeniami, a tym samym ułatwiają przygotowanie żywności bezpiecznej dla zdrowia i życia konsumenta. Takie rozwiązanie jest obligatoryjne, wymagane: system mycia powierzchni urządzeń i pomieszczeń produkcyjnych musi funkcjonować w każdym zakładzie, niezależnie od jego wielkości. Co ważne, samo stosowanie CSM nie gwarantuje jeszcze utrzymania higieny na najwyższym poziomie. Najlepsze efekty daje dopiero używanie odpowiednich akcesoriów. Wyposażenie uzupełniające dedykowane do CSM zapewnia doskonałą efektywność mycia, jest niezwykle wydajne w użyciu wody i energii, a także pozwala zmniejszyć nakład pracy. Znanym i cenionym producentem wyposażenia dla przemysłu spożywczego jest firma CleanAccess. Informacje na jej temat zawiera strona clean-access.com. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tej gałęzi przemysłu zespół CleanAccess doskonale wie, jaki system mycia jest najbardziej odpowiedni dla danej działalności. Wyposażenie tej marki jest trwałe i odporne na uszkodzenia, dzięki czemu długo pracuje i jest ekonomiczne. Firma CleanAccess prowadzi również działalność w innych obszarach, zajmując się m.in. outsourcingiem CNC. Po więcej informacji na ten temat odsyłamy na stronę https://clean-access.com/uslugi-cnc/. Warto dodać, że cenionym ekspertem w dziedzinie higieny sektora spożywczego jest także firma Salmon Hygiene. Jej ofertę można sprawdzić tutaj: https://salmonhygiene.pl/.
Na czym polega mycie niskociśnieniowe?
Urządzenia adresowane do centralnego systemu mycia powinny być dostosowane do rodzaju mytej powierzchni. To, jakiego typu będzie to instalacja oraz jakiego ciśnienia wody będzie używać, zależy od mytego obiektu. W małych zakładach używa się zwykle systemu niskociśnieniowego, natomiast w dużych jest to zazwyczaj instalacja ze średnim ciśnieniem lub połączenie obydwu rozwiązań; nie jest to jednak reguła. Z niskiego ciśnienia roboczego korzysta się m.in. do mycia pomieszczeń produkcyjnych, maszyn czy narzędzi na tablicach cieni. Natomiast CSM – średnie ciśnienie jest stosowany do mycia ręcznego. Mycie niskociśnieniowe polega na usunięciu zabrudzeń powierzchni bez użycia strumienia wody o podwyższonym ciśnieniu. Węże myjące stosowane w tej technologii są elastyczne i trwałe. Są także odporne na niektóre preparaty chemiczne, o czym można przekonać się na stronie: https://clean-access.com/oferta/weze-niskocisnieniowe-hygienic/. Proces mycia z użyciem pistoletów niskociśnieniowych pozwala uzyskać wysoką efektywność płukania oraz dokładne, ale delikatne usuwanie pozostałości. W połączeniu z odpowiednimi akcesoriami technologia ta jest nie tylko higieniczna, lecz także bardzo wydajna i oszczędna. Najbardziej ekonomiczną opcją jest korzystanie ze sprzętu myjącego dobrej jakości, ponieważ pozwala on zaoszczędzić wodę oraz zmniejszyć zużycie środków chemicznych. Bardzo ważne są też specjalne akcesoria, które zapobiegają niekontrolowanemu laniu się wody (np. odcinają jej strumień, gdy instalacja nie jest aktualnie używana).