Odeszli w ostatnim roku

Odeszli w ostatnim roku

zmarli 2021

region

Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy wspominamy tych, których już z nami nie ma. W ciągu minionych dwunastu miesięcy pożegnaliśmy znane i zasłużone dla regionu osoby.

Mowa między innymi o kilku cenionych kapłanach. W lutym zmarł ksiądz Edward Anuszkiewicz, który pełnił posługę kapłańską między innymi w parafii św. Piotra i Pawła w Suwałkach, w Smolanach, Łomży i Piszu. W ostatnich latach przebywał w Domu Księży Emerytów w Augustowie. Miał 65 lat. 15 kwietnia zmarł ksiądz kanonik Kazimierz Dochód, emerytowany kapłan diecezji łomżyńskiej, w ostatnich latach zamieszkały w Augustowie. Ksiądz Kazimierz Dochód w latach 80-tych był proboszczem parafii w Berżnikach na Sejneńszczyźnie. Następnie kierował parafiami w Kleczkowie i Miastkowie. Posługę kapłańską pełnił 59 lat. Miał 82 lata. Z końcem lipca zmarł ksiądz Arkadiusz Pietuszewski. Były proboszcz parafii w Studzienicznej zginął w wypadku samochodowym. Ksiądz Pietuszewski pochodził z Berżnik na Sejneńszczyźnie. Przez kilka lat był proboszczem w Studzienicznej.

W połowie marca, w wieku 103 lat, zmarła Helena Wojtych – wieloletnia nauczycielka w sejneńskim liceum. Przez kilkadziesiąt lat aktywnie angażowała się w życie szkoły. Zajmowała się nauką praktycznego działania, prowadziła też Ochotniczy Hufiec Pracy.

28 czerwca zmarła Anna Andruszkiewicz – wybitna śpiewaczka ludowa z Wiżajn. Miała 98 lat. Anna Andruszkiewicz była od kilkudziesięciu lat najwybitniejszą polską śpiewaczką ludową zamieszkującą pogranicze północnej Suwalszczyzny. Bezinteresownie poświęcała swój czas na przekazywanie innym zanikających już dawnych pieśni, które sama zebrała przez kilkadziesiąt lat.

W sierpniu zmarł Stanisław Pawłowski, zasłużony suwalczanin i społecznik. Pawłowski był wieloletnim przewodniczącym sekcji kultury fizycznej Urzędu Wojewódzkiego w Suwałkach. Od 1969 roku był prezesem klubu sportowego Wigry. W latach 80-tych był założycielem i pierwszym trenerem suwalskiej drużyny bokserskiej. Przez 40 lat pełnił funkcję wiceprezesa Okręgowego Związku Żeglarskiego. Miał 83 lata.

Pod koniec sierpnia zmarł Jerzy Malinowski, znany suwalski artysta plastyk, wychowawca młodzieży, pracownik suwalskich instytucji kultury. Za swoje dokonania był wyróżniony nagrodą prezydenta Suwałk i honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Przed rokiem obchodził 40-lecie pracy artystycznej. Jerzy Malinowski miał 68 lat.

9 listopada 2020 roku dotarła do nas wiadomość o śmierci Ireny Koleśnik – nauczycielki historii w
I Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku. Swoją historyczną wiedzą i pasją dzieliła się z giżycką młodzieżą od 1959 do 2001 roku. Szkolna społeczność zapamięta Irenę Koleśnik jako wspaniałą i nietuzinkową postać, która potrafiła zachęcić do „zgłębiania meandrów historii, nawet tej skrzętnie ukrywanych w programach nauczania”.

Pod koniec listopada ubiegłego roku zmarł Tadeusz Niedźwiecki. W latach 1963-2002 był nauczycielem języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku. Powołał do życia Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne „Dreptusie”. Na wieść o śmierci Tadeusza Niedźwieckiego na stronie internetowej Urzędu Miasta w Giżycku pojawił się taki wpis: „Od 74 lat mieszkaniec Giżycka, którego charakterystyczna sylwetka w płaszczu i kapeluszu mknąca giżyckimi ulicami z czarną teczką w ręku nie dała się nie zauważyć wszystkim mijającym postać Pana Profesora”. W 2002 roku za swoją pracę na rzecz wychowania młodych pokoleń został uhonorowany medalem za szczególne zasługi dla miasta Giżycka.

Na początku kwietnia dotarła do nas informacja o śmierci Anny Wasilewskiej, samorządowca, posłanki Platformy Obywatelskiej. W latach 2007-2008 była wiceprezydentem Olsztyna. Od 2010 do 2015 roku zasiadała w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego. W 2015 roku po raz pierwszy wystartowała w wyborach parlamentarnych z ramienia PO. „Zawsze życzliwa i serdeczna. Mogłem liczyć na Jej wsparcie” – tak posłankę na swoim Facebook’u wspominał prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Anna Wasilewska zmarła 6 kwietnia w Olsztynie. Miała 63 lata.

Trzy dni później (09.04.2021) pożegnaliśmy wieloletniego dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku Tadeusza Zdanowicza.

21 kwietnia wieczorem Kuria Archidiecezji Warmińskiej poinformowała o śmierci arcybiskupa seniora Wojciecha Ziemby. Były biskup diecezji ełckiej miał 80 lat. Arcybiskup Ziemba przyjął święcenia kapłańskie w 1967 roku i zaczął prace jako wikariusz w parafiach w Kętrzynie i Olsztynie. W latach siedemdziesiątych uzyskał tytuł doktora na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a w latach osiemdziesiątych został biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej. W marcu 1992 roku po reorganizacji diecezji, papież Jan Paweł II mianował go pierwszym biskupem ełckim. Abp Ziemba przyczynił się do powstania w Ełku Wyższego Seminarium Duchownego. W 2000 roku ks. Ziemba został arcybiskupem białostockim, a sześć lat później został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą warmińskim. Arcybiskup Ziemba przeszedł na emeryturę w 2016 roku, kiedy to na ręce papieża Franciszka złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Arcybiskup Wojciech Ziemba został pochowany w Krypcie Arcybiskupów Warmińskich w bazylice katedralnej św. Jakuba Apostoła w Olsztynie.

Po nierównej walce z chorobą 29 lipca zmarł Marcin Przygodziński, ełcki radny, należący do klubu Dobro Wspólne. Poza pracą samorządową aktywnie działał na osiedlu Jeziorna. Był wolontariuszem, a także jednym z organizatorów i prowadzących koncerty kolęd i pastorałek, które co roku odbywały się w Oratorium św. Jana Bosko. Marcin Przygodziński miał 41 lat.

Wspominamy dzisiaj także bohaterskiego 14-letniego Ernesta Banacha, mieszkańca gminy Pisz, który 10 sierpnia bez chwili wahania ruszył na pomoc żeglarzom. Przypomnijmy, że do tragedii doszło na rzece Pisie w okolicach mostu kolejowego. Żaglówka z sześcioma osobami na pokładzie masztem zahaczyła o linię wysokiego napięcia. Do wody wpadło dwóch mężczyzn porażonych prądem. Z pomocą ruszył im Ernest, który był świadkiem tego zdarzenia. Bez wahania zdjął ubranie i wskoczył do rzeki. Kiedy próbował ratować jednego z mężczyzn, najprawdopodobniej doszło do kolejnego wyładowania elektrycznego. Wówczas 14-latek zniknął pod powierzchnią wody. Przez ponad godzinę szukali go policyjni wodniacy wraz ze strażakami i ratownikami. Chłopiec został odnaleziony przez płetwonurków na dnie rzeki, niestety nie udało się go uratować.

18 sierpnia zmarł Antoni Sokołowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku w latach 2001-2012. Antoni Sokołowski był aktywnym działaczem na rzecz animacji i edukacji kultury. Propagował kulturę czytelnictwa i nieustannie dążył do rozwoju Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku.

24 sierpnia w wieku 92 lat na wieczną wartę odszedł bohater, żołnierz Armii Krajowej, porucznik Józef Kuźnicki ps. „Miś”. Stacjonujący w Giżycku żołnierze z 41. Batalionu Lekkiej Piechoty, wchodzącego w skład 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, regularnie spotykali się z por. Józefem Kuźnickim w jego domu rodzinnym w Kruklinie. Podczas spotkania weteran wojenny dzielił się wspomnieniami jako uczestnik akcji „Burza” – walki o wolność i niepodległość Polski.

Exit mobile version