Odtwarzają dawny kształt cmentarza i jego historię

258548082 4883383248346893 6880473548222463611 n

(zdj. Urząd Miejski w Orzyszu)

Cierzpięty (gmina Orzysz)

Dobiegają końca prace renowacyjne na cmentarzu wojennym w Cierzpiętach w gminie Orzysz. Ukryta w lesie nekropolia niszczała od czasów włączenia Mazur do państwa polskiego w 1945 roku.

Do dewastacji cmentarza z czasów I wojny światowej przyczyniła się działalność zarówno sił natury, jak i wandali, którzy uszkodzili elementy nagrobków i pomnika ku czci poległych żołnierzy. Starania o odnowę tego miejsca i należytego upamiętnienia poległych rozpoczęły się w tym roku. Urząd Miejski w Orzyszu może prowadzić prace dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 150 tysięcy złotych.

Burmistrz miasta Zbigniew Włodkowski nie ukrywa, że odtworzenie nekropolii w jej dawnym kształcie wymaga dużego wysiłku i pietyzmu.

 

Wejście na cmentarz otwiera odtworzona na podstawie archiwalnych zdjęć brama. Jeszcze w tym tygodniu wokół zamontowane zostanie ogrodzenie. Warto podkreślić, że nekropolia to niejedyny świadek wojennej historii na tym terenie. W okolicach Cierzpięt znajdują się też pozostałości niemieckich bunkrów.

 

Zarówno bunkry, jak i cmentarz mają wejść w skład ścieżki edukacyjnej prowadzącej Szlakiem Fortyfikacji Mazurskich. Pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego wstępnie zaaprobowali jej przebieg.

Nadzór merytoryczny nad pracami na nekropolii w Cierzpiętach prowadzi archeolog Małgorzata Karczewska. Z opublikowanego przez nią tekstu wynika, że na cmentarzu spoczywa 73 żołnierzy armii niemieckiej i 63 żołnierzy armii rosyjskiej. Wśród nich są także osoby polskiej narodowości.

Uroczyste otwarcie odrestaurowanego cmentarza zaplanowane jest na maj 2022 roku. Jak powiedział Zbigniew Włodkowski, w uroczystości wezmą udział przedstawiciele wojsk niemieckich, rosyjskich i polskich.

Exit mobile version