Pamiętamy…

strumillo grob

region

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas zadumy, kiedy wracamy pamięcią do osób, które odeszły na zawsze. Zapalamy świece na grobach krewnych, przyjaciół a także osób dla nas ważnych, które zapisały się w historii miasta i regionu. Tak jest też w Suwałkach, gdzie co roku dziesiątki zniczy płonie na grobie księdza Jerzego Zawadzkiego, proboszcza parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach, który zapisał się jako kapłan ubogich i potrzebujących. Mieszkańcy przywołują też pamięć o księdzu Kazimierzu Hamerszmicie.

Suwalczanie wracają też pamięcią do prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego, którego efekty pracy widać w mieście niemal na każdym kroku. Wspominany włodarz zmarł w 2010 roku. Wtedy też suwalczanie żegnali Grzegorza Wołągiewicza, byłego prezydenta miasta, społecznika, działacza sportowego. W pamięci mieszkańców zapisali się Jerzy Klimko, wielki patriota, przewodniczący suwalskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK, kombatant walk wyzwoleńczych, wieloletni nauczyciel i pedagog, Stanisław Józef Woś, znany i ceniony fotograf, malarz, rysownik i organizator wystaw. Jerzy Wawruk, społecznik, który przyczynił się do rozwoju miasta i wielu, wielu innych.

Piłkarze i kibice z Suwałk i Augustowa wracają pamięcią do Rafała Trockiego – wychowanka Sparty Augustów i wieloletniego zawodnika Wigier Suwałki, który zginął w 2008 roku w wypadku drogowym. Środowisko sportowe wspomina też zmarłego w 2009 roku Tomasza Godlewskiego, właściciela firmy Stollar. Chętnie wspierał suwalski sport, a najbardziej drużynę suwalskich Wigier. Na początku lutego 2015 roku suwalczanie żegnali doktora Henryka Józefa Kulczyckiego, lekarza i społecznika, wieloletniego dyrektora miejscowego szpitala, przewodniczącego suwalskich struktur Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia.

Natomiast w 2016 roku odszedł Andrzej Wajda, światowej sławy reżyser, który urodził się właśnie w Suwałkach. Jego imię upamiętnia sala Suwalskiego Ośrodka Kultury i tablica na domu przy ulicy Wojska Polskiego, gdzie przyszedł na świat.

Niedawno, bo w 2020 roku, zmarł profesor Andrzej Strumiłło, znany, zasłużony dla Suwałk i regionu artysta. Uprawiał malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię, rzeźbę oraz poezję i eseistykę. Zgromadził kolekcje sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. W swoim dorobku miał ponad 100 wystaw w kraju i za granicą, blisko 150 wydawnictw. Był profesorem kontraktowym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierownikiem pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego, a także członkiem kapituły nagrody „Włócznia Jaćwingów” oraz kapituły „Złotego Berła Kultury Polskiej”. Za swoje dokonania wielokrotnie nagradzany, uhonorowany między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Gloria Artis oraz tytułami: Zasłużony dla Miasta Suwałk (2001), Honorowy Obywatel Miasta Suwałk (2002), Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego (2009). Otrzymał tytuł „Suwalczanina Roku 2016” w plebiscycie Radia 5, a kilka lat wcześniej odznakę „Przyjaciela Suwalszczyzny”.

Exit mobile version