Wzrośnie stawka opłat za odbiór śmieci i podrożeją bilety

pieniadze

(zdj. ilustracyjne)

Suwałki

W Suwałkach wzrośnie stawka opłat za odbiór śmieci i podrożeją bilety komunikacji miejskiej. Stosowne decyzje w tym zakresie podjęli dziś (24.11) na sesji miejscy radni. Zgodnie z przyjętymi uchwałami od
1 stycznia odbiór śmieci podrożeje o 24 procent z 33-ch do 41 złotych miesięcznie od gospodarstwa domowego. Powodem jest wzrost kosztów wywozu i utylizacji odpadów. Chodzi między innymi o wzrost cen paliw, energii elektrycznej i kosztów pracy. Za podwyżką była większość radnych. Przeciwko uchwale głosowali rajcy Prawa i Sprawiedliwości, od głosu wstrzymała się Anna Gawlińska, radna ugrupowania Mieszkańcy Suwałk. Głosowanie poprzedziła dyskusja, podczas której Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk podkreślał, że Suwałki mają jedne z najniższych stawek opłat. Mariola Karpińska z klubu PiS przyznała, że koszty trzeba pokryć, ale zarobki suwalczan odbiegają od zarobków większości Polaków i mieszkańców nie stać na tak drastyczne podwyżki.

Łukasz Kurzyna przyznał, że miasto powinno chronić mieszkańców przed nadmiernymi opłatami za usługi i zapewnił, że to robi. Kwestie niższych zarobków poddał w wątpliwość.

W tym punkcie trzeba dodać, że radni jednogłośnie przyjęli program osłonowy, zgodnie z którym osoby samotnie zajmujące lokal z dochodami do dwóch tysięcy złotych otrzymają miesięczne dofinansowanie wysokości 20 złotych. Natomiast ceny biletów wzrosną z 2,5 złotego do 3 złotych za jednoprzejazdowy bilet normalny. Taki sam bilet ulgowy podrożeje o 25 groszy do 1,5 złotego. Wzrost cen pozostałych biletów będzie na podobnym poziomie. Uchwałę w tym zakresie poparło 18-tu radnych, a pięć osób wstrzymało się od głosu. Podwyżkę władze uzasadniły rosnącymi cenami paliw, inflacją i wzrostem kosztów pracy. Swoje piętno na sytuacji komunikacji miejskiej odbiła też pandemia. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podkreślił, że podstawowy cennik biletów nie był zmieniany od dziesięciu lat.

Zaznaczmy, że kwestia podwyżki nie wywołała dyskusji. Natomiast radni długo rozmawiali, czy dopisać do grupy osób zwolnionych z opłaty za przejazdy umundurowanych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz weteranów polskich misji poza granicami kraju.

Większość rajców poparła poprawkę, która zapewni umundurowanym żołnierzom WOT i weteranom darmową komunikację miejską.

 

 

Exit mobile version