12 tysięcy na drugie i kolejne dziecko. Znamy szczegóły

dziecko 1

(zdj. ilustracyjne)

kraj/region

Do wypłaty nowego świadczenia przygotowuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 stycznia nowego roku rodzice będą mogli składać wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To nawet 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko od ukończenia przez nie 12. do 36. miesiąca życia.

Anna Ilukiewicz, rzecznik prasowy ZUS na Warmii i Mazurach tłumaczy, że wsparcie wypłacane będzie w transzach: po 500 złotych przez dwa lata lub 1000 złotych miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica.

– Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane. Prawo do świadczenia będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało na drugie dziecko lub kolejne proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do końca 35. miesiąca życia tego dziecka, na które kapitał przysługuje.

 

Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków oraz wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Urzędnicy będą mieć maksymalnie dwa miesiące na rozpatrzenie podań. Wnioski składać będzie można wyłącznie elektronicznie – przez portal Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczną.

– Jeśli kapitał nie będzie przysługiwać, to ZUS wyda decyzję odmowną. Decyzję odmowną w takim przypadku rodzic otrzyma elektronicznie na PUE ZUS. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do prezesa ZUS, a następnie skarga do sądu administracyjnego.

 

Jak szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w pierwszym roku ze wsparcia będzie mogło skorzystać około 615 tysięcy dzieci.

W ramach tej samej ustawy wprowadzone zostanie dofinansowanie do pobytu najmłodszych w żłobkach i przedszkolach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna. Wyniesie ono maksymalnie 400 złotych miesięcznie na pociechę i nie będzie mogło się łączyć z Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym.

– Dofinansowanie dotyczyć będzie dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Chodzi na przykład o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12. miesiącem życia dziecka). Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie w placówce

– przekazała Radiu 5 Anna Ilukiewicz.

To dofinansowanie obowiązywać będzie od kwietnia 2022 roku i przysługiwać będzie z wyrównaniem od stycznia. Koszty rozwiązań pokryte zostaną z budżetu państwa.

Exit mobile version