Czym są fundusze ETF i dlaczego warto w nie inwestować?

Zdjecie 6

Fundusze to zasadniczo gotowe pakiety papierów wartościowych.

ETF obejmuje określone aktywa, takie jak ropa naftowa, złoto czy nawet kawa. Najczęściej jednak takie fundusze składają się z mieszanki akcji i obligacji różnych spółek. Mogą to być akcje największych spółek w jednym kraju, akcje spółek należących do określonego sektora w grupie krajów lub akcje reprezentujące całe regiony – np. wschodzące gospodarki Azji Południowo-Wschodniej.
Inwestor nie musi więc samodzielnie dobierać aktywów do swojego portfela, ani poświęcać czasu na szczegółowe zapoznawanie się z działalnością poszczególnych spółek. Zarządzający funduszami już to wszystko za Ciebie zrobili.
Ponadto, fundusze mają dalsze zalety dla inwestorów prywatnych.

Szeroki wachlarz instrumentów

Fundusze oferują możliwość inwestowania w akcje japońskich, chińskich czy australijskich spółek, których nie można kupić osobno na rosyjskiej giełdzie.

Dobra dywersyfikacja

Aktywa ETF-ów składają się z dziesiątek, a nawet setek emisji papierów wartościowych zestawionych przez zarządzających funduszami według określonej strategii. Zmniejsza to znacznie ryzyko strat, gdyż straty spowodowane spadkiem cen akcji nawet kilku spółek mogą być zrekompensowane wzrostem pozostałych papierów w portfelu funduszu.

Niski próg wejścia

Inwestując nawet niewielką kwotę w fundusze ETF ( dowiesz się więcej na stronie Saxo Bank Polska), staniesz się współwłaścicielem całego portfela w proporcji równej wysokości Twojej inwestycji. Aby spróbować złożyć podobne portfolio na własną rękę, trzeba by wydać dziesiątki, a nawet setki tysięcy dolarów.

Proste zarządzanie 

Inwestor nie musi stale monitorować notowań giełdowych poszczególnych spółek i angażować się w okresowe równoważenie swojego portfela inwestycyjnego. Profesjonalni menedżerowie zrobią to za Ciebie, przestrzegając strategii określonej przez fundusz.

Bezpieczeństwo inwestycji

Co do zasady inwestycje w fundusze są jak najbardziej transparentne, ponieważ zarządzający funduszami są zobowiązani do regularnego raportowania swojej działalności i codziennego przekazywania danych o strukturze aktywów funduszu. W ten sposób inwestor zawsze dokładnie wie, w co zainwestowane są jego pieniądze.

Co to jest indeks giełdowy?

Jest to wskaźnik, który odzwierciedla zmianę ceny zestawu akcji określonej grupy spółek – na przykład czołowych producentów farmaceutyków i biotechnologii lub największych przedstawicieli rosyjskiej gospodarki. W USA głównymi indeksami są S&P 500, Nasdaq i WIG30 w Polsce, w Niemczech – DAX, a w Japonii – Nikkei.

Zmiany w indeksie w dużej mierze odzwierciedlają aktualną sytuację w gospodarce i ogólną pozycję spółek w indeksie – a dokładniej to, jak aktywnie inwestują w nie inwestorzy. Dlatego też nie patrzy się przede wszystkim na konkretną wartość indeksu, ale na jego dynamikę: jeśli indeks rośnie, oznacza to, że inwestorzy wierzą w te firmy lub w całą gospodarkę i dlatego są skłonni w nie inwestować – i odwrotnie.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version