5 fala pandemii: jak wygląda sytuacja w szpitalach na Warmii i Mazurach?

szpital

(zdj. ilustracyjne)

woj. warmińsko-mazurskie

Rozbudowana baza łóżkowa i zwiększenie liczby zespołów ratownictwa medycznego – to jedne z działań, które rząd zapowiada podjąć w walce z 5. falą pandemii. Od 27 stycznia testy antygenowe na koronawirusa będzie można wykonać w wybranych aptekach.

Ważna zmiana dotyczy też seniorów. Zamiast teleporady – badanie fizyczne. Lekarz rodzinny będzie musiał zbadać osoby po 60. roku życia w ciągu 48 godzin od potwierdzenia u nich Covid-19.

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, takie badania będą się odbywać także w warunkach domowych.

 

Jak przewiduje resort zdrowia, apogeum 5. fali pandemii w kraju może mieć miejsce w połowie lutego lub na początku marca. Poziom dziennych zakażeń może wtedy wynieść około 60 tysięcy nowych przypadków dziennie. W najczarniejszym scenariuszu będzie to nawet 140 tysięcy pozytywnych testów.

Baza łóżkowa dla pacjentów covidowych ma być zwiększana etapami, w zależności od skali zakażeń.

W województwie warmińsko-mazurskim pierwsze decyzje w tej sprawie zapadną prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. W tej chwili, jak mówi Radiu 5 rzecznik wojewody Krzysztof Guzek, baza miejsc dla pacjentów covidowych jest na bezpiecznym poziomie. Zajętych jest 36% łóżek.

– Obecnie w szesnastu oddziałach covidowych w naszym województwie przebywa 414 pacjentów, spośród których 40 osób wymaga podłączenia do respiratora. Zajętość łóżek covidowych jest na poziomie 36%, a respiratorowych 33%.

 

Aktualna tendencja hospitalizacji w województwie jest spadkowa.

– Jednak obserwujemy także z drugiej strony znaczny wzrost liczby nowych przypadków dobowych zakażenia koronawirusem – zaznacza rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego.

To może oznaczać, że wkrótce szpitalne miejsca zaczną się znowu zapełniać. Jak dodaje Krzysztof Guzek, urząd wojewódzki na bieżąco monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie z placówkami medycznymi.

 

Jak podał dziś (21.10) minister zdrowia Adam Niedzielski, w całym kraju jest obecnie 30 tysięcy łóżek dla pacjentów covidowych. Ich obłożenie wynosi ponad 40%.

– Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Pokonaliśmy smutne rekordowe wyniki, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem. Patrząc na dzisiejsze statystyki, jest ryzyko, że w kolejnych dniach przekroczone będzie 40 tysięcy – mówił szef resortu zdrowia.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 665 nowych zakażeniach. Zmarło 248 chorych.

Exit mobile version