Umowy na budowę muru podpisane

FIQ 1phXIAgan7n

Twitter MSWiA

kraj

Trzy umowy dotyczące budowy muru na granicy polsko-białoruskiej podpisała we wtorek (04.01.22) Straż Graniczna. Tym samym wyłonieni zostali wykonawcy inwestycji. Poinformowali o tym na konferencji prasowej Maciej Wąsik, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz generał brygadier SG Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta głównego Straży Granicznej.

Jak mówili, podpisane umowy są krokiem milowym w procesie budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej, a utrzymująca się destabilizacja na granicy polsko-białoruskiej potwierdza, że budowa trwałej zapory jest inwestycją konieczną i pilną.

Wykonawców udało się wyłonić w ciągu dwóch miesięcy. Bariera zbudowana zostanie na odcinku 186 kilometrów i zostanie podzielona na cztery odcinki – ma to na celu maksymalne skrócenie czasu realizacji budowy i prowadzenie równolegle prac. Wykonanie przęseł stalowych Straż Graniczna powierzyła konsorcjum trzech firm (POLIMEXOWI MOSTOSTAL S.A., Mostostal Siedlce Spółka z o.o. i Węglokoks S.A.). Natomiast dwie firmy wykonają roboty budowlane (BUDIMEX, oraz konsorcjum firm UNIBEP S.A. i BUDREX Spółka z o.o.). Do negocjacji zostało zaproszonych osiem firm, a wyłonione oferty są najtańszymi spośród wszystkich złożonych propozycji.

Jak informuje Straż Graniczna, do budowy wykorzystanych zostanie blisko 41 tysięcy sztuk przęseł i słupów stalowych, 100 sztuk przęseł z bramkami serwisowymi, zostaną wybudowane 22 „bramki” dla zwierząt. Łącznie do budowy bariery zostanie wykorzystanych ponad 50 tysięcy ton stali. Budowa 186-kilometrowego muru powinna zostać zakończona w czerwcu tego roku. Łącznie na wykonanie wszystkich prac zakontraktowano kwotę ponad 1 miliarda 233 milionów złotych.

Exit mobile version