Jak rozliczyć PIT 37?

zdj111111111111111111111111111

Początek roku kalendarzowego to dla większości z nas czas, w którym musimy rozliczyć swój dochód z urzędem skarbowym i wskazać, czy na przestrzeni 12 ostatnich miesięcy zaliczki pobrane na poczet podatku okazały się prawidłowe. W jaki sposób rozliczyć PIT-37? Podpowiadamy.

Rozliczenie deklaracji PIT 37 – indywidualnie czy z małżonkiem?

PIT 37 to nie bez powodu najpopularniejsza deklaracja, która jest składana do Urzędu Skarbowego przez podatników. Drukiem PIT 37 objęci są wszyscy podatnicy, którzy na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy osiągali dochód nie tylko z tytułu umowy o pracę, ale także umowy zlecenie, pracy nakładczej, stosunku służbowego lub zasiłków z Funduszu Pracy.
PIT 37 to deklaracja, która ze względu na zasady ogólne rozliczania podatku wskazuje na wartość podatku, który powinniśmy uiścić do urzędu skarbowego. Dwie stawki – 17% i 32% uzależnione są od wysokości dochodów uzyskanych w trakcie roku finansowego. Ze względu na ten fakt, podatnicy mają trzy możliwości rozliczenia deklaracji – indywidualnie, ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. 
Indywidualne rozliczenie się to nic innego jak zadeklarowanie swoich własnych dochodów oraz weryfikacja, czy na przestrzeni roku przekroczyło się drugi próg podatkowy. Jeśli jednak chcemy rozliczyć się z małżonkiem, kwota graniczna jest podwajana, a dochód dwóch osób sumowany. Jest to rozwiązanie dylematu, w którym jeden współmałżonek ze względu na wysokie zarobki przekracza próg podatkowy, podczas gdy drugi o niższych zarobkach nie ma takiego problemu. Rozliczanie osoby samotnie wychowującej dziecko również pozwala na skorzystanie z preferencyjnych warunków, szczególnie gdy przekroczono drugi próg podatkowy.

Sposoby na złożenie PIT 37

Istnieje kilka sposobów na złożenie PIT 37. Od kilku lat najpopularniejsze rozwiązanie to zatwierdzenie wstępnie przygotowanej przez Urząd Skarbowy deklaracji w portalu Twój e-PIT. Pracodawca wysyła PIT-11 do Urzędu Skarbowego, a tam PIT 37 jest automatycznie przygotowywany. My jako podatnicy musimy jedynie zalogować się do portalu za pośrednictwem profilu zaufanego i zatwierdzić deklarację lub ewentualnie skorzystać z dodatkowych ulg podatkowych.
Nowa, cyfrowa forma składania deklaracji nie wyklucza jednak tradycyjnych form złożenia PIT 37. Wciąż mamy możliwość fizycznego doręczenia deklaracji w formie papierowej osobiście w Urzędzie Skarbowym lub wysyłkę druku za pośrednictwem listu poleconego. Warto jednak mieć świadomość, że elektroniczna deklaracja uprawnia do szybszego uzyskania potencjalnego zwrotu z podatku – jest to odpowiednio 45 dni od złożenia deklaracji. W przypadku tradycyjnie złożonego PIT 37 czas ten może się znacznie wydłużyć.

Do kiedy złożyć PIT 37?

Do kiedy powinniśmy złożyć PIT 37? Podobnie jak w poprzednich latach i tym razem czas na złożenie PIT 37 za rok 2021 wypada w okresie od 15 lutego do 2 maja 2022 roku. W przypadku wygenerowania automatycznej deklaracji PIT w portalu Twój e-PIT podatnik nie ma obowiązku wykonywania żadnej akcji. Brak zatwierdzenia deklaracji nie jest równoznaczne z jej niewysłaniem. Oznacza to jedynie, że nie chcemy wykonywać żadnych korekt i modyfikacji.
Pamiętajmy jednak, że do 2 maja 2022 powinniśmy także opłacić potencjalną niedopłatę podatku, a brak realizacji tego obowiązku może wiązać się z późniejszymi konsekwencjami.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version