Włócznie Jaćwingów wręczone

wlocznia jacwingow 2021 24

Radio 5

Suwałki

Siedem „Włóczni Jaćwingów” trafiło w sobotę (26.02) do osób i instytucji zasłużonych na rzecz Suwałk. Mowa o nagrodach prezydenta miasta. W tym roku trafiły do firmy ASPI, Galerii Pizzeri Rozmarino, pracowników suwalskiego szpitala, Akademii Piłkarskiej Wigry, artysty Tomasza Organka, Marii Andrejczyk, olimpijskiej medalistki w rzucie oszczepem i Romualda Borkowskiego, wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach. Nagrody odebrali w sobotę (26.02) podczas uroczystej gali w Suwałki Arena. Wydarzeniu towarzyszył koncert Anny Wyszkoni. Wszystkim nagrodzonym gratulował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Włodarz przyznał jednak, że przez wzgląd na wojnę na Ukrainie, gala nie jest tak radosna, jak zawsze.

 

Nagrodzona firma ASPI to nowoczesny i dynamicznie rozwijający się producent narzędzi do przemysłu drzewnego i meblarskiego, który od 30-tu lat przyczynia się do zmniejszenia w mieście bezrobocia. Konkursowa kapituła doceniła zaangażowanie firmy w działania na rzecz kultury, sztuki i sportu w mieście oraz pomoc młodym i zdolnym artystom. Przypomnijmy, że trzy lata temu firmie przyznano tytuł Mecenasa Kultury Suwałk. Nagrodę odebrał Stanisław Szyszkowski, współzałożyciel firmy wraz z rodziną.

Pizzeria-Galeria „Rozmarino” otrzymała „Włócznię Jaćwingów” za promocję i pozytywny wpływ na wizerunek Suwałk. Nadrzędnym celem działalności lokalu jest stworzenie miejsca z atmosferą, dobrą muzyką, wystawami prac znanych i początkujących artystów oraz koncertami, pokazami i szeroko rozumianą kulturą. Od otwarcia lokalu w 1994 roku odbyło się w nim ponad 1200 koncertów, 200 wystaw, kilkanaście pokazów i recitali. Firma udziela wsparcia wielu inicjatywom społeczno-kulturalno-oświatowo-sportowym. Uczestniczy w licznych przedsięwzięciach organizowanych i realizowanych przez prezydenta Suwałk, instytucje kulturalne, stowarzyszenia i fundacje. Nagrodę odebrali Krystyna i Piotr Bagińscy wraz z całą załogą.

 

Uhonorowany Tomasz Organek jest nieformalnym ambasadorem miasta, laureatem wielu prestiżowych nagród, był dyrektorem muzycznym dwóch edycji Męskiego Grania. W licznych wywiadach zawsze ciepło wspomina rodzinne Raczki oraz Suwałki, jest w stałym kontakcie z lokalnymi fanami.

 

Maria Magdalena Andrejczyk jest wychowanką Lekkoatletycznego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hańcza” Suwałki i zdobywczynią srebrnego medalu XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Podczas Pucharu Europy, odbywającym się w chorwackim Splicie, osiągnęła 3. wynik w historii lekkoatletyki – oddała rzut oszczepem na odległość 71,40 m. Lokalna patriotka, zawsze podkreślająca, skąd pochodzi. Jest inspiracją dla młodych adeptów suwalskiej lekkiej atletyki, bierze udział w wydarzeniach sportowych na terenie Suwałk, a także promuje miasto na imprezach realizowanych poza Suwałkami.

 

Romuald Borkowski od 1991 roku sprawuje funkcję dyrektora Zespołu Szkół numer 2. Uczniowie placówki uzyskują tytuły laureatów konkursów przedmiotowych i finalistów olimpiad oraz osiągają wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych. W latach 2019-2021 uczniowie II LO mieli najwyższe w mieście wyniki z egzaminu maturalnego. Do 2019 r. uczniowie Gimnazjum nr 3 osiągali najwyższe wyniki z egzaminu zewnętrznego wśród szkół publicznych w Suwałkach, podobnie uczniowie klas ósmych. Dzięki inicjatywie Pana Dyrektora, w szkole powstało obserwatorium astronomiczne.

 

Pracownicy suwalskiego szpitala zostali nagrodzeni za walkę z pandemia COVID-19. Jak podkreśla konkursowa kapituła, wykazali się odwagą i zaangażowaniem w walce o zdrowie i życie suwalczan. Przyznanie „Włóczni Jaćwingów” jest wyrazem wdzięczności i szacunku dla ich pracy. Ponadto placówka efektywnie wykorzystuje fundusze europejskie, remontuje i tworzy kolejne oddziały szpitala oraz organizuje cały system procesu lecznictwa covidowego. Nagrodę w imieniu załogi odebrał Waldemar Sobolewski z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii suwalskiego szpitala.

 

Fundacja Akademia Piłkarska Wigry Suwałki została uhonorowana za profesjonalny system szkolenia piłkarskiego dzieci w wieku 5-12 lat. Jest organizatorem krajowych i międzynarodowych turniejów piłki nożnej z udziałem najlepszych akademii piłkarskich z Polski i krajów sąsiednich. Młodzi piłkarze Akademii z sukcesami reprezentują Wigry Suwałki i miasto w rozgrywkach wojewódzkich, krajowych i międzynarodowych, w Polsce i zagranicą. Akademia otrzymała Złoty Certyfikat PZPN, przyznawany w ramach Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich. Szkoleniem obejmuje blisko 300-tu młodych piłkarzy i zatrudnia 25-ciu trenerów, w tym posiadających najwyższe licencje do pracy z młodzieżą UEFA. Nagrodę odebrał Kamil Makarewicz, prezes Akademii.

wlocznia jacwingow 2021 24
Exit mobile version