region
Radio 5 świętuje we wtorek (01.03.22) swoje 31. urodziny.
To właśnie 1 marca 1991 roku Radio 5, jako jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych w Polsce, rozpoczęło nadawanie pierwszych programów. Początki stacji sięgają roku 1989, kiedy Piotr Bajer prowadził kampanię wyborczą Suwalskiego Komitetu Obywatelskiego. Wtedy pojawiła się myśl, że do wyborców łatwiej będzie dotrzeć za pomocą radia. Do realizacji pomysłu Marię i Piotra Bajerów zachęcali Andrzej Wajda, Bronisław Geremek i Andrzej Strumiłło.
Pierwsze próby emisji sygnału odbyły się w grudniu 1990 roku z mieszkania Piotra i Marii Bajer przy ulicy Reja w Suwałkach. Kolejnym krokiem było wynajęcie lokalu na potrzeby utworzenia studia i 1 marca 1991 roku z bloku przy ulicy Młynarskiego 14 ruszyło nadawanie pierwszego programu radiowego. Na przestrzeni lat stacja stała się znaczącym regionalnym ośrodkiem medialnym w Suwałkach i na Suwalszczyźnie.
W 2001 roku Radio 5 przeniosło się do obecnej siedziby pod znaną wszystkim suwalczanom wieżą ciśnień. Rok później stacja zaczęła nadawać niezależne programy w Suwałkach i Ełku, gdzie powstała nowa redakcja, a w ostatnich latach radio dziecięco-młodzieżowe Bayer FM. Do dziś, sama tylko stacja w Suwałkach, wyemitowała ponad ćwierć miliona godzin programu radiowego. Włącza się w wiele akcji dobroczynnych, jak zbiórki i licytacje oraz samodzielnie prowadzi coroczną akcję “Mikołajkowy Autobus Radia 5”, podczas której zbiera przedświąteczne dary dla potrzebujących dzieci.
Organizuje plebiscyty na: Najpopularniejszego Radnego, Suwalczanina Roku, Lekarza Roku, jest organizatorem różnorodnych imprez muzycznych, w których uczestniczą tysiące mieszkańców regionu. Prowadzi akcje popularyzujące regionalne tradycje kulinarne, jak np.: „Tłusty Czwartek” i „Dzień chleba”. Na antenie Radia 5 usłyszeć można audycje edukacyjne, kościelne, dziecięce, popularyzujące profilaktykę zdrowotną, jak też porady prawne. Jedną z najważniejszych audycji jest “Telefon dla Ciebie”, w której słuchacze mogą wypowiadać się i poruszać problemy związane z miastem.
Radio 5 prowadzi też jeden z pierwszych suwalskich portali internetowych oraz telewizję internetową. Tematyką audycji i poruszanych problemów obejmuje cały przekrój wiekowy społeczeństwa, począwszy od dzieci po seniorów. Wielu mieszkańców rozpoczyna i kończy dzień z suwalskim Radiem 5.