Laser w służbie czystości?

laser w sluzbie czystosci

Wykorzystanie laserów w przemyśle kojarzymy głównie z różnymi metodami cięcia. Jak się jednak okazuje, również najnowocześniejsze sposoby oczyszczania powierzchni związane są właśnie z użyciem impulsów lasera. I stosuje się je nie tylko w przypadku maszyn czy urządzeń wykorzystywanych w przemyśle, ale także tak delikatnych materiałów, jak papier czy skóra. Jak wygląda czyszczenie laserowe?

Różne podejścia do czyszczenia powierzchni

Wszystkie powierzchnie prędzej czy później narażone są na zabrudzenia, efekty działania czynników atmosferycznych i korozję. Nie pozostaje to bez znaczenia dla estetyki powierzchni, ale również dla kwestii czysto użytkowych i funkcjonalnych. W niektórych branżach przemysłowych zachodzi konieczność zachowania idealnej czystości powierzchni – w przeciwnym razie narażamy się na ryzyko błędów produkcyjnych, wyrobów wybrakowanych, usterek, reklamacji. Tradycyjne metody czyszczenia, jak piaskowanie, często są zbyt agresywne dla powierzchni a metody ręczne zbyt czasochłonne lub problematyczne.

W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem jest laserowe czyszczenie rdzy i innych rodzajów korozji, zanieczyszczeń, pozostałości procesów produkcyjnych. Czyszczenie laserowe to możliwość wykorzystania najnowocześniejszej technologii, w dodatku na tyle uniwersalna, że stosowana w szerokiej gamie branż. Polega ono na wykorzystaniu zjawiska tak zwanej ablacji laserowej. W jego wyniku energia wiązki laserowej doprowadza do usunięcia niepożądanych elementów z czyszczonej powierzchni. Nie są one jednak odrywane, jak np. w czasie klasycznego piaskowania czy metod manualnych. Energia lasera jest na tyle wysoka, że dosłownie odparowuje zabrudzenia czy korozję. Dochodzi do zjawiska sublimacji, czyli zamiany ciała stałego w gaz. Ten proces czyszczenia nie powoduje więc powstania odpadów. W ten sposób można usunąć nie tylko rdzę czy oczyścić wżery, ale także pozostałości smarów, lakierów, gumy, farb. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy będą one znajdować się na elementach konstrukcyjnych, czy precyzyjnych i delikatnych.

Z laserem na papier?

Czyszczenie laserowe jest uznawane za bezinwazyjne. Co to oznacza? Że nie niesie uszczerbku dla czyszczonej powierzchni. Wydawać by się to mogło zaskakujące, bo przecież wiązka lasera kojarzy nam się z dużą energią. Faktycznie – jest ona na tyle duża, by móc odparować np. rdzę, ale też na tyle precyzyjna, by nie wnikała głębiej. Pracą lasera można sterować z bardzo dużą dokładnością, liczoną dosłownie w mikrometrach. Impulsy usuwają kolejne niepożądane warstwy zabrudzeń, przywracają pierwotny wygląd również z materiałów tak delikatnych czy kruchych jak szkło, porcelana, pergamin, papier, skóra. Nic więc dziwnego, że lasery czyszczące wprowadzono do tak wymagającej dziedziny, jaką jest muzealnictwo (więcej o tym na stronie https://sandshot.pl/czyszczenie-laserowe/muzealnictwo/). Posąg, pokryty naleciałościami atmosferycznymi, porostami i wykwitami? Obraz, na którym warstwa zabrudzeń skutecznie zakryła kunszt malarza? Zabrudzony pergamin, kryjący zapiski sprzed setek lat? Zardzewiałe i zaśniedziałe elementy broni i wyposażenia? Oczyszczenie każdego z tych przedmiotów jest możliwe, jeśli dysponuje się odpowiedniego rodzaju laserem. Precyzyjne operowanie laserem pozwala też na czyszczenie selektywne, dzięki któremu obiekty muzealne mogą nadal nosić znak upływającego czasu i swej wielowiekowej historii. Takie właśnie usługi świadczy firma sandshot.pl, współpracująca zresztą na tym polu z Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Exit mobile version