Czym jest przychód i jakie mogą być jego źródła?

1as

Z terminem „przychód” spotykają się wszyscy przedsiębiorcy i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Warto więc wiedzieć, co dokładnie oznacza. Pomoże to m.in. w rozróżnieniu go od dochodu. Dobrze również orientować się, jakie mogą być główne i pozostałe źródła przychodu.

Jaka jest definicja i główne źródła przychodu?

Mianem przychodu określa się wartość uzyskiwaną przez przedsiębiorcę na skutek sprzedawania przez niego dóbr, usług lub różnego typu towarów. Rozlicza się ją w konkretnych okresach rozliczeniowych. Zazwyczaj jest to miesiąc, kwartał lub cały rok kalendarzowy. Warto przy tym wiedzieć, że podczas obliczania przychodu istotna jest wartość netto uzyskana ze sprzedaży. W procesie tym nie bierze się więc pod uwagę wysokości podatku od towarów i usług, czyli VAT-u.
Co ważne, wysokość przychodu nie stanowi odzwierciedlenia sytuacji finansowej, w której znajduje się firma. Należy o tym bezwzględnie pamiętać, zwłaszcza że wciąż wiele osób błędnie rozumie ten termin. Trzeba więc zwrócić uwagę na różnicę między pojęciami przychód a dochód. To właśnie dochód może wiele powiedzieć o stanie finansowym przedsiębiorstwa. Oblicza się go poprzez odjęcie od przychodu kosztów jego uzyskania, czyli kosztów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, które poniosło się w danym okresie. Odprowadza się też od niego podatek dochodowy.

Podstawowe źródła przychodu

Przychód można uzyskać z różnych źródeł. Najbardziej oczywistym jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, czyli własnej firmy, bez względu na to, czy zatrudnia ona wielu pracowników, czy jest jednoosobowa. Trzeba pamiętać, że źródłem przychodu jest także zwykły stosunek pracy (również spółdzielczy). Oprócz tego przychód można uzyskać z pracy nakładczej lub wykonywanej w ramach stosunku służbowego, a także z posiadanych nieruchomości.

Pozostałe źródła przychodu, o których warto wiedzieć

Przepisy prawa wyznaczają także szereg innych źródeł uzyskania przychodu. Mogą być nimi różnego typu świadczenia o nieodpłatnym charakterze (jak subwencja, dopłata, dotacja lub inne), które przedsiębiorstwo zdobywa w celu pokrywania kosztów albo zwracania wydatków. Prowadząc firmę, należy zatem pamiętać, że każda wpłata na konto lub rachunek bankowy, który istnieje w związku z posiadaną działalnością gospodarczą, zostanie uwzględniona w przychodach. Dodatkowo źródłem przychodu są odsetki od środków znajdujących się na koncie bankowym utrzymywanym ze względu na prowadzenie działalności.
To jednak wciąż nie wszystko. Do pozostałych przychodów można też zaliczyć m.in.:

Jak widać, źródeł przychodów może być wiele. Trzeba o tym pamiętać, przygotowując stosowne rozliczenia.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version