Jak działa hipoteczny kredyt konsolidacyjny?

1ghh

W ofertach banków znaleźć dziś można niezwykle szeroką ofertę najróżniejszych produktów kredytowych. Co zrobić w sytuacji, gdy miesięczne obciążenia zaczynają przytłaczać? Jak szybko i skutecznie zamienić kilka rat w jedną mniejszą?

Jak zaradzić nadmiernym obciążeniom kredytowym?

Wysoka inflacja oraz rosnące stopy procentowe coraz mocniej odciskają piętno na naszych budżetach domowych. Za te same pieniądze możemy dziś kupić znacznie mniej niż jeszcze rok temu. Koszty utrzymania dynamicznie rosną i nic nie wskazuje na to, by miało się to szybko zmienić. Dodatkowo stopy procentowe bardzo znacząco windują miesięczne raty kredytów hipotecznych czy kart kredytowych. Co zrobić, gdy miesięczne zobowiązania zaczynają przytłaczać? Jak zaradzić nadmiernemu obciążeniu ratami, które nierzadko spłacamy w różnych instytucjach?
Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście spłata posiadanych zobowiązań, jednak niewielu kredytobiorców może sobie na to pozwolić. Jeśli jednak dysponujemy jakimikolwiek oszczędnościami, możemy rozważyć częściową spłatę jednego z kredytów. Którego? Wybór jest prosty – w pierwszej kolejności spłacamy najdroższy kredyt. Co jeśli na to także nie możemy sobie pozwolić?
Alternatywą jest sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Konsolidacja polega na spłacie posiadanych zobowiązań przy pomocy nowego kredytu – tzw. kredytu konsolidacyjnego. W efekcie zastępujemy kilka zobowiązań jednym, które może być zaciągnięte na dogodniejszy dla nas okres, dzięki czemu miesięczna rata nie będzie tak uciążliwa.

Czym jest hipoteczny kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja posiadanych zobowiązań najczęściej odbywa się przy pomocy zwykłego kredytu konsolidacyjnego, jednak nie jest to jedyna opcja. Sięgnąć można również po hipoteczny kredyt konsolidacyjny, który działa w analogiczny sposób, jednak wymaga ustanowienia zabezpieczenia w postaci hipoteki. Dzięki takiemu zabezpieczeniu bank ponosi znacznie mniejsze ryzyko i jest przez to skłonny zaoferować korzystniejsze warunki finansowania lub udzielić kredytu w wyższej kwocie.
Przy pomocy kredytu konsolidacyjnego spłacić można niemal wszystkie posiadane zobowiązania. Konsolidacja standardowych produktów kredytowych nie stanowi większych problemów – wyjątkiem od reguły są chwilówki. Banki niechętnie godzą się na finansowanie takich zobowiązań i musimy być tego świadomi. Możliwa jest konsolidacja kredytu hipotecznego z kredytami gotówkowymi czy kartami – oczywiście warunkiem jest posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Przymierzając się do konsolidacji bieżących zobowiązań, warto spotkać się z ekspertem kredytowym Grupy ANG. Przeanalizuje on naszą sytuację finansową i podpowie możliwe rozwiązania, które odciążą nasz domowy budżet.

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?

Korzystny kredyt konsolidacyjny to kredyt tani, więc szczególną uwagę należy zwrócić na rzeczywisty koszt takiego finansowania. Czy konsolidacja zawsze się opłaca? Jeśli posiadane zobowiązania zaciągnęliśmy na bardzo atrakcyjnych warunkach, może się okazać, że ich skonsolidowanie będzie dla nas droższą opcją. Dlatego też porównajmy ze sobą dostępne oferty, skorzystamy z pomocy tych, którzy mają większe doświadczenie w kwestiach finansowych niż my – np. konsultując się z ekspertem kredytowym. W oparciu o zebrane informacje wytypujmy najkorzystniejszą dla nas opcję i zawnioskujmy o wybrany kredyt.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version