33. rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce

solidarnosc grafika

region

Mijają 33 lata od pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Częściowo, ponieważ z góry ustalono, że 65 procent miejsc w Sejmie przeznaczonych będzie dla strony rządzącej, a 35 procent przypadnie kandydatom bezpartyjnym. Inaczej sytuacja wyglądała w Senacie. Tutaj wszystkie miejsca mogły być obsadzone w wyniku wolnych wyborów.

– Takie zasady przyjęto podczas negocjacji Okrągłego Stołu – przypomina Rafał Żytyniec, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku.

Wybory przeprowadzone zostały w dwóch turach 4 i 18 czerwca i były pierwszymi po II wojnie światowej, w których startować mogli przedstawiciele opozycji. Okazały się ogromnym sukcesem Solidarności. Przypomnijmy, że w ówczesnym województwie suwalskim mandat do Senatu uzyskali suwalczanin Andrzej Wajda i Stanisław Bernatowicz, od lat 40-tych związany z Giżyckiem i Mikołajkami. Posłami zostali profesor Bronisław Geremek i ełczanin Jerzy Pietkiewicz. Zwieńczeniem wyborów czerwcowych było uzyskanie wotum zaufania przez powołanego na stanowisko szefa Rady Ministrów Tadeusza Mazowieckiego.

Datę 4 czerwca 1989 powszechnie uważa się za koniec komunizmu w Polsce. Niespełna 2,5 roku później, bo 27 października 1991 roku, odbyły się kolejne wybory i były to pierwsze w Polsce po II wojnie światowej całkowicie wolne wybory parlamentarne.

Exit mobile version