Koniec koalicji PO-Lewica w Radzie Miasta Ełku

kol ok

fot archiwum Radio5 od lewej: Adam Dobkowski, Krzysztof Wiloch, Anna Wojciechowska, Ireneusz Dzienisiewicz i Hubert Górski

Ełk

Ełcka Platforma Obywatelska podjęła decyzję o zaprzestaniu współpracy z lokalnymi przedstawicielami Lewicy, a tym samym rozwiązaniu klubu Koalicja Obywatelska – Lewica w Radzie Miasta Ełku.

To pokłosie działań podjętych przez Ireneusza Dzienisiewicza, szefa klubu KO-L, który wykluczył Adama Dobkowskiego, przewodniczącego Koła PO RP z klubu radnych.

Jak pisze w oświadczeniu przesłanym do redakcji Radia 5 w piątek (17.06) wieczorem Dobkowski, „działania te były niezgodne ze standardami PO, bez udziału zainteresowanego i bez możliwości przedstawienia racji drugiej strony”.

Zarzuty wobec Adama Dobkowskiego, o których poinformował na początku tygodnia Ireneusz Dzienisiewicz są dwa: nielojalność w głosowaniach podczas sesji Rady Miasta (chodzi tu między innymi o uchwałę tak zwaną „śmieciową”) oraz udział radnego Dobkowskiego w pracach komisji „alkoholowej”. To niezwykle intratna komisja, ponieważ jej członkowie otrzymują dodatkowe wynagrodzenie.

Jak już informowaliśmy, o tym, że w koalicji trudno jest o porozumienie, mogą świadczyć odejścia radnych z klubu PO i Lewicy. Najpierw koalicję opuścił Hubert Górski, radny Lewicy, ostatnio PO opuścił radny Krzysztof Wiloch.

 

Oświadczenie Platformy Obywatelskiej w Ełku z dnia 17.06.2022 r.

Mając na uwadze ostatnie wydarzenia, organy statutowe Platformy Obywatelskiej RP w Ełku podjęły decyzję o zaprzestaniu współpracy z lokalnymi przedstawicielami Lewicy, a tym samym rozwiązaniu klubu KO-L w Radzie Miasta Ełku. Powyższe następuje w związku z działaniami podjętymi przez szefa klubu KO-L Ireneusza Dzienisiewicza, m.in. wykluczenie przewodniczącego Koła PO RP w Ełku z klubu radnych w trybie niezgodnym ze standardami PO (bez udziału zainteresowanego, bez możliwości przedstawienia racji drugiej strony).

Sytuacja w byłym już klubie w ciągu ostatnich miesięcy była burzliwa, gdyż ścierały się tam dwie wizje działalności ełckiego samorządu. Wizja współpracy i rozwoju miasta oraz nieakceptowalna przez PO wizja stagnacji i ciągłego kontestowania dla samej kontestacji propozycji prezydenckich czy platformianych.

Jako Platforma uważamy, że działania części klubu, zbliżone były raczej do stylu działania ugrupowań antysystemowych (negowanie nawet wspólnie wypracowanych stanowisk partii). Potwierdzeniem tego były notoryczne wypowiedzi szefa klubu o tym, że im gorzej w mieście tym lepiej – tylko pytanie dla kogo?

Do wyborów szliśmy z proinwestycyjnym programem wyborczym, który dzięki (czasami trudnej) współpracy udaje się nam realizować. Budowane i modernizowane są drogi, następuje termomodernizacja instytucji miejskich, budowane są mieszkania komunalne, powstają zielone skwery, powstają nowe miejsca postojowe (tam gdzie jest to możliwe), rozbudowywane są szkoły, realizowane są zdrowotne programy profilaktyczne – jak szczepienia przeciwko grypie czy HPV.

Natomiast ciągłe głosowania przeciwko budżetowi, inwestycjom i sprawnemu funkcjonowaniu samorządu, uważamy za niestosowne i wręcz szkodliwe.
Uważamy, że wydarzenia, których jesteśmy świadkami i ustalany od dłuższego czasu sposób głosowań w Klubie KO i Lewica w RM, spowodowane są konfliktami personalnymi pomiędzy częścią radnych a prezydentem i rozkręcającą się już kampanią przedwyborczą.

Odnosząc się do rezygnacji Pana Krzysztofa Wilocha z członkostwa w Platformie Obywatelskiej, oświadczamy, że przyjmujemy ze zrozumieniem jego samodzielną w tym zakresie decyzję. Po ostatnim zebraniu Koła PO w Ełku, oczekiwaliśmy takiego kroku z jego strony, z uwagi na brak wspólnej akceptowalnej dla większości z nas wizji dalszej drogi politycznej.

Przewodniczący PO RP w Ełku
Adam Dobkowski

Exit mobile version