Święto Piotra i Pawła

parafia sw. Piotra i Pawla w Suwalkach e1498728106658

region

W środę (29.06) imieniny obchodzą Piotr i Paweł. Każdy z pewnością ma wśród swoich bliskich i znajomych kogoś o tym imieniu. Należą ono bowiem do najpopularniejszych męskich imion w Polsce. Kościół katolicki i prawosławny obchodzi w tym dniu uroczystość liturgiczną ku czci świętych apostołów: Piotra i Pawła, zwanych Książętami Apostołów.

Piotr, to jedno z najczęściej nadawanych w Polsce imion. Pierwszy raz zostało zapisane już w XII w. Piotr oznacza „skałę, opokę”. Imię wywodzi się od przydomka, który Jezus nadał Szymonowi, jednemu z Apostołów. Osoby o tym imieniu cechuje rozwaga, sprawiedliwość i opanowanie. Nie mają one problemów z nawiązywaniem kontaktów. Piotr jest wrażliwy, pełen empatii i zrozumienia, chętnie pomaga innym. – Biblijny Piotr to pierwszy Papież – mówi ksiądz Lech Łuba.

-Piotr to również symbol zaufania Chrystusa do człowieka, który się go zaparł – dodaje ks. Łuba.

Paweł należy do grupy najstarszych imion rzymskich. Pochodzi od łacińskiego „Paulus”, co oznacza „mały, drobny”. Niegdyś nazywano tym imieniem osobę małą, niskiego wzrostu i drobnej budowy ciała. Paweł to mężczyzna wytrwały w dążeniu do celu i konsekwentny. Ma bardzo silną wolę i dużo cierpliwości. Często wnikliwie analizuje otoczenie, wiele czasu poświęca pracy lub nauce, ponieważ lubi być niezależny i sam o sobie decydować. Zdarza się, że jest niedoceniany i niezauważany. – Biblijny Paweł z zaciekłego wroga Jezusa stał się jego przyjacielem – mówi ksiądz Lech Łuba.

Warto dodać, że w Suwałkach, przy ulicy Wojska Polskiego, znajduje się kościół i parafia pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła. Budynek kościoła pochodzi z początku XX wieku. Pierwotnie zbudowany, jako cerkiew garnizonowa, stacjonującej w Suwałkach 5 Strzeleckiej Brygady carskiej armii. Po upadku Imperium Rosyjskiego i zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 r. cerkiew przebudowano zgodnie z regułami liturgii rzymsko-katolickiej z przeznaczeniem na kościół garnizonowy Wojska Polskiego. W 1970 roku Biskup Łomżyński Mikołaj Sasinowski erygował przy kościele samodzielny ośrodek duszpasterski, a 9 lutego 1979 roku powołał parafię pw. św. Piotra i Pawła w obecnym kształcie.

Wszystkim Piotrom i Pawłom życzymy po prostu: zdrowia i wszystkiego najlepszego !

Exit mobile version