Jak zaciemnić sypialnię? Praktyczne porady

1nm

Odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia ma ogromne znaczenie dla jakości snu, a także popołudniowych drzemek. Co więcej, w ciągu upalnych dni pozwala funkcjonować na odpowiednim poziomie oraz czuć się komfortowo. Oto lista pomysłów na to, jak zaciemnić sypialnię – znajdziesz na niej zarówno korzystne rozwiązania aranżacyjne, jak i te mniej oczywiste.

Jak zaciemnić sypialnię? Dlaczego to takie ważne?

Nie od dzisiaj wiadomo, że zła jakość snu przekłada się na problemy z koncentracją i produktywnością, a ponadto powoduje znaczny wzrost drażliwości, a niekiedy odbija się na naszym wyglądzie.
Wysokiej jakości sen w stałych godzinach staje się natomiast znacznie utrudniony, w miarę jak wydłuża się dzień. Latem natomiast zaśnięcie uniemożliwiają nie tylko intensywność światła, ale także upały.
Zaciemnienie pokoju jest ważne w kwestii utrzymania stałej higieny snu, co ma związek z regulacją poziomu melatoniny – hormonu, które ma ogromne znaczenie dla zdrowego odpoczynku. Dopływająca do pomieszczenia zbyt duża ilość światła w nocy opóźnia jej produkcję, zaburzając tym samym naturalny cykl snu. To z kolei stanowi jeden z czynników ryzyka rozwoju depresji, a także dysfunkcji metabolicznych czy wielu groźnych chorób. Zatem – jak zaciemnić sypialnię, aby zapewnić sobie zdrowy sen?

Zasłony blackout i dimout – jak zaciemnić pokój?

Dobrym sposobem na to, jak zaciemnić sypialnię, są oczywiście zasłony, jednak zwykłe tkaniny nie pozwalają na osiągnięcie pożądanego rezultatu. Najlepiej jest zainwestować w zasłony nieprzepuszczalne dla światła w 100% (blackout) lub – jeśli całkowita ciemność wiąże się dla nas z dyskomfortem – półprzepuszczalne (dimout).
W przypadku tej metody na to, jak zaciemnić pokój, możemy postawić zarówno na funkcjonalność, jak i uczynić je estetycznym oraz ciekawym elementem aranżacyjnym. Pamiętajmy jednak, że ze względów bezpieczeństwa warto, by zasłony kończyły się kilka centymetrów nad ziemią, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci.
Zasłony mogą być niekiedy problematyczne w praniu ze względu na duże wymiary. Ponadto nie zawsze sprawdzą się na małym metrażu, jako że mogą go optycznie pomniejszać, choć nie jest to regułą.

Rolety zaciemniające ścienne

Doskonałym pomysłem na to, jak zaciemnić sypialnię, są rolety zaciemniające ścienne. Występują w wielu formatach, rodzajach, a ponadto szatach kolorystycznych i wzorach. W większości przypadków stanowią najbardziej funkcjonalną opcję. Kupimy je także na wymiar, dzięki czemu idealnie wpasują się w nasze wnętrze.
Część modeli produkuje się z materiałów, które odbijają światło, co pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Jest to przydatne zwłaszcza w trakcie upalnego lata, kiedy gorąco utrudnia zasypianie. W przypadku rolet zaciemniających ściennych mamy również możliwość wyboru takiego modelu, który będzie wpuszczał pożądaną ilość światła do pomieszczenia, zapewniając nam tym samym komfort przebywania w nim.

Jak zaciemnić pokój? Czy warto zdecydować się na żaluzje?

Obecnie coraz mniej osób decyduje na zakup żaluzji, wybierając zamiast nich rolety zaciemniające ścienne bądź zasłony. Stoi za tym kilka powodów.
Ten sposób na to, jak zaciemnić sypialnię, jest bowiem najmniej praktyczny. W przypadku żaluzji nie sposób uzyskać całkowitej bariery przed światłem, a ponadto łatwo zbierają się na nich zanieczyszczenia. Z kolei utrzymanie ich w czystości jest znacznie bardziej problematyczne i czasochłonne, więc są odradzane alergikom. Jeśli szukamy sposobu na to, jak zaciemnić pokój, zawsze lepiej wybrać rolety zaciemniające ścienne lub zasłony.

Jak zaciemnić sypialnię, jeśli posiadamy dom?

Jeżeli mieszkamy w domu, istnieje jeszcze jedna metoda na zaciemnienie pomieszczenia, choć nieoczywista oraz – siłą rzeczy – czasochłonna. Zasadzenie drzew bądź wysokich krzewów przed sypialnianym oknem zapewni zarówno zaciemnienie, jak i upragniony chłód podczas upalnych nocy. To rozwiązanie dla osób cierpliwych, jednak przynoszące dobre rezultaty. Warto połączyć je z zasłonami bądź roletami, aby móc w pełni kontrolować stopień dopływu światła.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version