Mieszkanie wciąż najbardziej opłacalną inwestycją

1werr

Obecnie wiele osób kupuje mieszkanie nie tylko dla siebie i dla swojej rodziny, lecz także z myślą o inwestycji na przyszłość. Z jednej strony wiele osób wciąż kupuje mieszkanie jako podstawowe miejsce do życia, gdzie będziemy mieszkać razem ze swoją rodziną do końca życia, a kredyt hipoteczny jest największym obciążeniem jego życia. Z drugiej strony coraz więcej Polaków kupuje mieszkania jako inwestycje na przyszłość, na przykład z myślą o emeryturze, która może nie być tak wysoka, jak moglibyśmy się tego spodziewać. Ostatnie miesiące udowodniły nam, że kupić mieszkanie jest coraz trudniej, a ceny za same nieruchomości rosną w zastraszającym tempie. Związane jest to z tym, że materiały budowlane są ciężko dostępne, a ich ceny systematycznie rosły i nadal to robią. Jednocześnie mimo to, popyt na mieszkania nie zmalał, zmieniła to jedynie podwyżka stóp procentowych, która znacznie ograniczyła naszą zdolność kredytową przy zakupie mieszkania. Zakup mieszkania wciąż jest najlepszą możliwą długoterminową inwestycją, o której warto pomyśleć nawet jeśli jesteśmy osobami o średnich dochodach.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

Szukając naszej wymarzonej inwestycji, warto skorzystać z pośrednika, takiego jak firma Kazo, który pomoże nam w wyborze odpowiedniego mieszkania i przeprowadzi przez cały proces.

Na co zwrócić uwagę przy decyzji o zakupie mieszkania?

Proces zakupu mieszkania warto rozpocząć od dokładnego rozeznania na rynku nieruchomości. Sytuacja jest bowiem bardzo dynamiczna, a oferty deweloperów są bardzo interesujące i bardzo szerokie. To, na jakie mieszkanie się zdecydujemy zależy od tego, czego tak naprawdę potrzebujemy i jakie fundusze chcemy przeznaczyć na inwestycję mieszkaniową. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że kupując mieszkanie dla siebie, możemy potraktować to jako inwestycję krótkoterminową lub długoterminową. To ważne w kontekście tego, ile chcemy zapłacić za mieszkanie. Jeśli chcemy kupić większe mieszkanie dla całej rodziny na dłużej, warto zastanowić się nad tym, czy możemy zapłacić za mieszkanie więcej. Z drugiej strony, jeśli będzie to inwestycja na krótki czas, to warto kupić mieszkanie o atrakcyjnej cenie, na przykład do remontu, które potem możemy sobie zachować lub wynająć.

I tutaj do wyboru mamy mieszkania na rynku wtórnym lub na rynku pierwotnym. Ta decyzja zależy więc między innymi od tego, jaki mamy budżet na zakup mieszkania i czego oczekujemy od kupowanej nieruchomości. Zakup na rynku pierwotnym wiąże się bowiem z tym, że kupione mieszkanie w stanie deweloperskim będziemy musieli jeszcze wykończyć, więc trzeba do kosztów mieszkania doliczyć sobie koszty prac wykończeniowych. Z kolei kupując mieszkanie na rynku wtórnym, niebagatelne znaczenie ma to, że mieszkania na starych osiedlach mają doskonałą infrastrukturę, dużo zieleni i miejsca postojowe, oraz z tym że na przykład koszty utrzymania takiego mieszkania mogą być o wiele większe niż koszty utrzymania mieszkania w nowym budynku.

Stare budynki wymagają większych nakładów remontowych niż te nowe, dopiero oddane do użytku i właściwie koszty remontowe ograniczają się do minimum. Stare mieszkania często mają w cenie pomieszczenie gospodarcze, co jest dodatkowym atutem, podobnie jak komórka lokatorska.

Dwustronne mieszkanie może się lepiej nadawać do zamieszkania rodzinie wielodzietnej, zwłaszcza jeżeli składa się z salonu, a do lokalu przynależy duży balkon lub taras, a po drugiej stronie mamy sypialnie również z balkonami lub dużymi oknami. Zapewnia to dobry przepływ powietrza w całym mieszkaniu.

Czy trzypokojowe mieszkanie o powierzchni ponad 70 m2 to dobra inwestycja?

Mimo wciąż rosnących cen mieszkań, kupno mieszkania to nadal najlepsza inwestycja z możliwych. Choć koszt kredytów hipotecznych rośnie, a wartość gotówki maleje, to jednak mieszkanie jest rozwiązaniem długoterminowym. Można je wynająć, a w przypadku braku pieniędzy – sprzedać. Jest też dobrą lokatą pieniędzy, zamiast trzymać je „w skarpecie” z powodu inflacji, gdzie będą tracić na wartości.

Większe mieszkanie o powierzchni ponad 70 m2 można kupić w kilku sytuacjach. Pierwsza z nich to sytuacja, gdy kupujemy mieszkanie dla siebie na całe życie i chcemy żeby mieszkało się nam w nim komfortowo całą rodziną. Wtedy im więcej pomieszczeń, tym lepiej. Gdy nasze mieszkanie składa się z części mieszkalnej i biurowej, również warto żeby było większe i miało wydzieloną przestrzeń do pracy.

Innym powodem zakupu większego mieszkania jest chęć wynajęcia go na pojedyncze pokoje, na przykład studentom. Wtedy korzystnym zakupem może być mieszkanie o powierzchni 70 i więcej m2. może to być szczególnie korzystne, gdy nieruchomość znajduje się w starym budownictwie, jest oferowana w niskiej cenie i jesteś gotowy wykończyć mieszkanie praktycznie od podstaw.

Takie duże mieszkania charakteryzują się dużym potencjałem własnej aranżacji, dlatego dla osób kreatywnych to mieszkanie idealne. Ciekawy rozkład pomieszczeń, często oddzielna kuchnia, nieruchomość usytuowana w ciekawym miejscu – to wszystko czyni takie mieszkanie atrakcyjną inwestycją nie tylko ze względów finansowych.

Mieszkania w Grajewie – ilu pokojowe mieszkanie warto kupić pod wynajem turystyczny?

Mieszkanie pod inwestycje warto kupić nie tylko w dużym mieście. Bardzo atrakcyjną inwestycją mogą być mieszkania w kurortach turystycznych, wynajmowane okresowo. W sezonie możemy na takim mieszkaniu zarobić porównywalnie, a często nawet więcej niż na wynajmie tradycyjnym, oczywiście pod warunkiem stuprocentowego obłożenia w najatrakcyjniejszym terminie. Mieszkania w kurortach nadmorskich, w górach czy nad jeziorem, takich jak Grajewo, są bardzo ciekawym rozwiązaniem inwestycyjnym. W dodatku sami możemy z nich korzystać, kiedy tylko mamy ochotę. Daje to nam ciekawą możliwość odskoczni od codzienności i taniej opcji wakacyjnej dla całej rodziny (oczywiście wtedy, gdy mamy dostępne mieszkanie).

Powinno to być mieszkanie przestronne, w centrum miasta (lub blisko plaży czy jeziora), w pobliżu centrum handlowego lub sklepu, z podstawowym wyposażeniem widocznym na pierwszy rzut oka. Dobrze, gdy w mieszkaniu znajduje się w pełni wyposażona kuchnia i łazienka. Jeśli mamy możliwość wykupienia miejsca postojowego, warto to zrobić.

Jeżeli chcemy wynajmować mieszkanie jednej rodzinie, powinno być ono niewielkie, max. 2 pokoje z aneksem. Jeżeli jednak interesują nas większe grupy turystów, to warto zainwestować w mieszkanie trzypokojowe i większe, albo nawet w dom.

Jak kupić takie mieszkanie? Warto na początek wpisać „mieszkania Grajewo” lub „mieszkanie Grajewo” do wyszukiwarki. Aby zawęzić wyszukiwanie, warto dodać frazę „sprzedam mieszkanie”, co wyeliminuje ogłoszenia wynajmu. Poza pojedynczymi ofertami trafimy również na strony pośredników, jak np. https://kazo.pl/mieszkania/grajewo. Warto z tego skorzystać – wyszukiwarki mieszkań pozwalają filtrować ogłoszenia po cenach, rodzajach nieruchomości, a także ich wielkości.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version