Esperal – wszystko na temat terapii awersyjnej alkoholizmu

Esperal Katowice

Szybki, skuteczny i stosunkowo tani sposób na wspomaganie leczenia choroby alkoholowej to wszywka alkoholowa, znana również powszechnie jako Esperal. Lek pomaga osobom uzależnionym wzmocnić zewnętrzną motywację do walki z nałogiem. Chorzy powstrzymują się przed spożywaniem alkoholu podczas terapii z użyciem wszywki głównie ze względu na obawę przed połączeniem leku i etanolu. Picie alkoholu po „zaszyciu” może stać się przyczyną wielu nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych dolegliwości. Określa się je mianem reakcji disulfiramowej, gdyż za ich wystąpienie odpowiedzialna jest substancja czynna wszywki – disulfiram.

Leczenie choroby alkoholowej powinno uwzględniać przynajmniej kilka oddziaływań wchodzących w skład kompleksowej terapii alkoholizmu. Oprócz detoksykacji i psychoterapii pacjentom coraz częściej zaleca się Esperal, jako awersyjną metodę wspomagającą leczenie alkoholizmu. Tabletka z disulfiramem wszczepiana jest podskórnie chorym, którzy wyrażają chęć i dobrowolną zgodę na poddanie się zabiegowi. Są oni świadomi konsekwencji stosowania wszywki i deklarują chęć stosowania się do zaleceń lekarskich. Podstawowym z nich jest bowiem konieczność abstynencji. Spożycie nawet najmniejszej ilości etanolu po zabiegu wszycia Esperalu stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Sztuczne podtrzymanie trzeźwości umożliwia z kolei dobrowolną decyzję o poddaniu się psychoterapii, której celem staje się przekształcenie zewnętrznej motywacji nałogowca w wewnętrzną siłę i wolę do pokonania nałogu.

Esperal – wszywka alkoholowa – disulfiram

Substancją czynną Esperalu jest disulfiram. Z tego względu w aptece pacjenci mogą otrzymać substancję o nazwie Disulfiram WZF, produkowaną przez Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne. To środek farmakologiczny, który bezpośrednio nie leczy uzależnienia od alkoholu, ale wspomaga nałogowców na drodze do trzeźwości. By go zastosować, należy przerwać ciąg alkoholowy, a podczas terapii powstrzymywać się od spożywania alkoholu. Disulfiram należy do grona inhibitorów (blokerów) dehydrogenazy aldehydowej. Oznacza to, że hamuje procesy metaboliczne i biochemiczne, zachodzące w organizmie z jej udziałem. To enzym konieczny dla prawidłowego i szybkiego przebiegu procesu metabolizmu alkoholu. Gdy brakuje go w ludzkiej wątrobie, etanol nie może zostać przekształcony do nieszkodliwej postaci produktu przemiany materii, czyli kwasu octowego. W zamian w krwiobiegu nałogowca kumuluje się toksyna – aldehyd octowy, który w zwiększonym stężeniu odpowiedzialny jest za występowanie objawów reakcji disulfiramowej, przypominającej zatrucie alkoholowe.

Jak działa Esperal?

Implantacja Esperalu powoduje, że lek jest ciągle obecny w krwiobiegu nałogowca nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Stopniowo uwalnia się do wnętrza jego organizmu, pozostając obojętnym jedynie dla tych chorych, którzy w czasie stosowania terapii awersyjnej nie sięgają po alkohol. Disulfiram uaktywnia się wyłącznie po kontakcie z alkoholem, gdyż to właśnie wówczas w ludzkiej wątrobie zachodzi potrzeba wykorzystania dehydrogenazy aldehydowej. Toksyny poalkoholowe w połączeniu z disulfiramem wywołują u nałogowców takie objawy jak: nudności, mdłości, zawroty i bóle głowy, tachykardię, bezsenność, zaburzenia krążenia, psychiczne, łącznie z omamami i halucynacjami. Zależnie od ilości alkoholu, jaką uzależniony dostarczy do krwiobiegu, objawy te są bardziej lub mniej nasilone. Występują jednak niemal natychmiast po wypiciu alkoholu i utrzymują się nawet przez kilkanaście kolejnych godzin.

Esperal pomaga zatem w walce z uzależnieniem w sposób pośredni. Przyczynia się do powstania negatywnych skojarzeń związanych ze spożywaniem alkoholu etylowego. Choć nałogowcom czynność ta kojarzy się z przyjemnością, relaksem i odpoczynkiem oraz staje się sposobem na spędzanie wolnego czasu czy rozładowanie stresu, po „zaszyciu” znacznie się to zmienia. Wraz ze świadomością konsekwencji niestosowania się do zaleceń lekarza u alkoholików rośnie motywacja do utrzymywania abstynencji celem ograniczenia możliwości wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Chorzy obawiają się pogorszenia stanu zdrowia i objawów zatrucia aldehydem octowym.

Czy wszywka alkoholowa jest bezpieczna i legalna?

Wszywka alkoholowa (Esperal) to środek legalnie wspomagający leczenie choroby alkoholowej. Dostępny jest w większości polskich aptek wyłącznie na podstawie aktualnego zlecenia lekarskiego (recepty). Przed rozpoczęciem terapii awersyjnej pacjent musi zatem skonsultować się ze specjalistą, który zweryfikuje istnienie wskazań do „zaszycia”. Podczas wizyty konsultacyjnej eliminuje się ponadto ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Nie można go bowiem wykonywać u chorych, którzy spożywali alkohol wcześniej niż 24 godziny przed zabiegiem. By Esperal był skuteczny i bezpieczny, pacjent musi być całkowicie trzeźwy. Nie tylko nie może być w stanie upojenia alkoholowego, ale również po spożyciu. Wszywki alkoholowej nie stosuje się ponadto u tych, u których stwierdza się nadwrażliwość na składniki leku i wybrane schorzenia przewlekłe. Przeciwwskazanie to dotyczy zwłaszcza chorób układu krążenia, schorzeń metabolicznych i zaburzeń psychicznych.

Oryginalny Esperal dostępny jest nie tylko w aptekach, ale również w wybranych placówkach medycznych, specjalizujących się w wykonywaniu zabiegu jego wszycia. W katowickim Centrum Medycznym Galmedic pacjent nie musi posiadać własnej recepty czy skierowania na wykonanie zabiegu. Odpowiednio dobrana dawka leku zostanie mu podana bezpośrednio podczas zabiegu. Wylicza się ją na podstawie informacji uzyskanych podczas wywiadu lekarskiego. Istotne są tu przede wszystkim takie dane jak: długość i częstotliwość picia oraz trwania w ciągach alkoholowych, dotychczasowe leczenie uzależnienia, ilość wypijanego alkoholu, faza uzależnienia, waga i wiek chorego.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta do zabiegu zaszycia lekarz przygotowuje jego skórę do rozpoczęcia procedury. By umieścić we wnętrzu jego organizmu jałowe tabletki z lekiem, konieczne jest wykonanie mało inwazyjnego zabiegu mikrochirurgicznego. Zaszycie przeprowadza się w gabinecie zabiegowym, w sterylnych warunkach stacjonarnej placówki medycznej. Cały zabieg implantacji Esperalu trwa około 30 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jest zatem całkowicie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. Operatorem skalpela jest chirurg, który na skórze pacjenta wykonuje niewielkie nacięcie. Lokalizuje je zwykle tuż nad pośladkiem. Stamtąd dociera bezpośrednio do obszaru podpowięziowego. Następnie przygotowuje specjalną kieszonkę, w której umieszcza optymalną dawkę leku. Disulfiram działa natychmiast po jego umieszczeniu w ciele pacjenta. Powstałą ranę zaszywa się za pomocą nici chirurgicznych, a szwy zabezpiecza jałowym opatrunkiem. Stan pacjenta po zabiegu nie wymaga jego hospitalizacji. Może on zatem wyjść do domu i wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Esperalu? Kliknij link https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Wspomaganie abstynencji od alkoholu – wszywka alkoholowa (Esperal)

Wszywka alkoholowa przynosi nałogowcowi wiele korzyści. Rozpoczynając od konieczności przerwania ciągu alkoholowego i utrzymania przynajmniej 24-godzinnej abstynencji, poprzez motywowanie go do wstrzemięźliwości, aż po umożliwienie świadomych decyzji dotyczących rozpoczęcia psychoterapii. Długość działania wszywki uzależniona jest głównie od wszytej dawki leku i indywidualnych predyspozycji oraz możliwości każdego pacjenta. Znaczenie ma tu przede wszystkim tolerancja organizmu na alkohol, faza rozwoju uzależnienia, ogólny stan zdrowia chorego i obecność innych zaburzeń metabolicznych. Wśród różnorodnych metod leczenia alkoholizmu disulfiram cieszy się rosnącą popularnością również ze względu na swoje długotrwałe działanie. Prawidłowo stosowany zapewnia skuteczność nawet przez rok. Systematycznie i nieodczuwalnie dla trzeźwego nałogowca uwalnia się do krwiobiegu, stojąc na straży trzeźwości. Możliwe jest ponadto jego kilkukrotne wszywanie. Kolejny zabieg należy jednak wykonywać dopiero po upływie około 8 miesięcy od daty poprzedniego.

Powikłania

W celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa wykonywanego zabiegu należy zawsze przed jego rozpoczęciem zgłosić się do lekarza. Wszycie Esperalu to zabieg bezpieczny pod warunkiem stosowania się do wskazówek lekarza. Wykorzystywany w leczeniu alkoholizmu nie wywołuje skutków ubocznych. Również sam zabieg nie jest obarczony ryzykiem wystąpienia powikłań. Oryginalny lek (Esperal) wszywany jest jednak podskórnie do ciała pacjenta. Dlatego tuż po zabiegu może on zauważyć u siebie pewne dolegliwości będące konsekwencją przerwania ciągłości skóry. Niektórzy chorzy skarżą się z powodu bólu, dyskomfortu w okolicy rany, niewielkiego krwawienia. Inni zauważają z kolei, że stają się zmęczeni i rozdrażnieni, a w ich ustach pojawia się metaliczny lub dziwny posmak. Dolegliwości te są jednak fizjologiczne i ustępują zwykle po upływie kilku godzin od zakończenia zabiegu. Jeżeli utrzymują się długotrwale lub nasilają się, pacjent powinien niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Ile kosztuje wszywka alkoholowa?

Biorąc pod uwagę czas, przez który nieprzerwanie działa disulfiram, uważany jest on za jedną z najtańszych metod farmakologicznego wspierania leczenia choroby alkoholowej. Jego wszycie do organizmu wiąże się bowiem zwykle z kosztem kilkuset złotych. Cena wszywki obejmuje koszt opieki lekarskiej, użytego znieczulenia, medykamentów, leku, przygotowania pacjenta do bezpiecznego przeprowadzenia procedury medycznej. Ostateczna cena zależy od rodzaju pakietu wybranego przez pacjenta oraz jego indywidualnych oczekiwań i preferencji. Implantacja wszywki alkoholowej wiąże się zatem z jednorazowym kosztem, który zapewnia długotrwałe oddziaływanie.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version