Pamiętali o ułanach

tlo 22

Suwałki

Hołd żołnierzom 2. Pułku Ułanów Grochowskich oddali w poniedziałek (31.10) uczniowie Szkoły Podstawowej w podsuwalskim Przebrodzie. Jak co roku przy pomniku poświęconym ułanom dzieci zapaliły 243 znicze. Tyle nazwisk poległych i zmarłych zdołano ustalić. W tym roku dzieciom towarzyszyli żołnierze 2. Batalionu Czołgów 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki, przedstawiciele Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich i władze gminy Suwałki na czele z wójtem, Zbigniewem Mackiewiczem.

Uczniowie ze Szkoły w Przebrodzie od 10 lat w okresie Święta Wszystkich Świętych palą znicze na grobach ułanów. Podjęli się tego, po tym, jak placówka przyjęła imię 2. Pułku Ułanów Grochowskich, a zachęcił do tego szkolny historyk – Stanisław Mackiewicz.

Na działalność szkolnej społeczności uwagę zwrócili członkowie Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich na czele z prezesem Jakubem Feluchem i towarzyszą uczniom w ich działaniach.

Początki 2. Pułku Ułanów sięgają 1815 roku. Jego dowódca, generał Józef Dwernicki, doprowadził do zwycięstwa pułku w Powstaniu Listopadowym pod Wawrem, Stoczkiem i Olszynką Grochowską. Dzięki tej ostatniej bitwie pułk uzyskał swój przydomek. Od 1918 roku walczył na wszystkich frontach wojny o niepodległość. Swoje losy związał z Suwałkami w okresie międzywojennym, bo właśnie w grodzie nad Czarną Hańcza stacjonował do 1939 roku. Od 2020 roku jego tradycje przejął i z honorem kultywuje 2. Batalion Czołgów 1 Warszawskiej Brygady Pancernej imienia Tadeusza Kościuszki.
– Chodzi o pokrewieństwo rodzaju broni i sposobu walki. Tak jak kawaleria, czołgi służą do szybkich uderzeń. Przejęliśmy rolę głównego uderzenia – wyjaśniał podporucznik Maciej Figlon z 2 Batalion Czołgów

Obecność żołnierzy jest też zaszczytem dla lokalnej społeczności.
– Dzięki temu uroczystości nabierają szerszego zasięgu – mówił Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy.

Exit mobile version