Jak przetrwać kryzys energetyczny?

315521308 416620917194318 5087467964774550213 n

Suwałki

– Jak przetrwać kryzys energetyczny? – to najważniejsze pytanie, przed którym stoją uczestnicy tegorocznego Forum Biznesowego Pogranicza w Parku Naukowo Technologicznym w Suwałkach.

W czwartek i piątek (17-18.11) przy ulicy Innowacyjnej przedsiębiorcy, energetycy, politycy i samorządowcy rozmawiają o problemach energetycznych i paliwowych. Spotkanie jest okazją do dyskusji na temat rozwiązań aktualnych problemów w dziedzinie energetyki, czy gospodarowania odpadami. Jak wiadomo, paliwa drożeją, a każdy, od przeciętnego Kowalskiego, przez firmy po samorządy liczy rosnące koszty.

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk nie kryje, że liczy na podpowiedzi ekspertów.

Podpowiedzi jest wiele. Od wdrożenia nowoczesnych, odnawialnych źródeł energii, przez ocieplanie obiektów i energooszczędne odbiorniki.

Jak mówi dr Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, trudny czas nie potrwa wiecznie, a remedium jest uniezależnienie się od niewiarygodnego dostawcy jakim jest Rosja.  – Europa musi dywersyfikować dostawy i z zasady nie nabywać nośników energii od Rosji – mówi.

Ponadto ekspert zwraca uwagę, na rządowe zapowiedzi o ograniczeniu wzrostów cen energii i wyników koncernów energetycznych.

Odpowiedzią na rosnące ceny energii mogą być też alternatywne źródła energii, jak chociażby budowa biogazowni czy spalanie odpadów. Takie rozwiązania sugerował Piotr Woźniak, były minister gospodarki i środowiska.

Akurat do wspomnianej budowy spalarni Suwałki przymierzają się od ponad roku. Wyboru tej drogi Piotr Woźniak gratulował. Jak podkreślał, polskie miasta toną w odpadach, a Suwałki mają szansę wyjść z tego obronną ręką.

Exit mobile version