Transport samochodów luksusowych – czym różni się od tradycyjnego?

1 13 3

Standardowo pojazdy przewozi się na odkrytych lawetach lub autolawetach. Transport samochodów luksusowych jest znacznie bardziej wymagający. To pojazdy o bardzo dużej wartości – samochody zabytkowe, kolekcjonerskie, sportowe, oldtimery i różnego rodzaju pojazdy klasy premium. W ich przypadku nawet najmniejsze uszkodzenie może generować bardzo duże koszty. Z artykułu dowiesz się, czym wyróżnia się transport samochodów luksusowych i jakimi zasadami się rządzi.

Transport samochodów luksusowych – jak się odbywa?

Do transportu pojazdów o znacznej wartości używa się specjalistycznych krytych transporterów. Takie rozwiązanie zapewnia ochronę samochodu przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych oraz losowymi uszkodzeniami mechanicznymi. Pojazdy transportowe do przewozu aut premium wyposażone są w opuszczane najazdy, które przystosowane są do wymagań samochodów z niskim prześwitem. To bardzo ważne w przypadku aut sportowych. Specjalistyczne transportery są zbudowane na bazie samochodów ciężarowych. Niektóre z nich wyposażone są w wewnętrzny najazd z hydraulicznym podnośnikiem. Takie rozwiązanie pozwala na jednoczesny transport dwóch samochodów. Podnoszone kontenery z hydrauliczną regulacją rampy umożliwiają transport samochodów sportowych, które są bardzo nisko zawieszone.

Zabezpieczenie pojazdu do transportu

Każdy z producentów zabudowy formułuje wytyczne, w jaki sposób należy montować blokady i jak mocować pasy transportowe. W przypadku pojazdów w ruchomymi pokładami, sterowanie odbywa się przy pomocy pilota. Zazwyczaj przed rozpoczęciem ładowania pojazdu przez kierowcę, podpisywany jest protokół przekazania pojazdu, który zawiera szczegółowy opis stanu powierzonego mienia. Protokół sporządzany jest też po wyładowaniu samochodu z transportera. Kierowcy pojazdów do transportu aut luksusowych mają duże doświadczenie i przy wszystkich czynnościach wykazują się ponadprzeciętną ostrożnością. Przy przewozie aut premium stosowane są niestandardowe uzupełniające środki bezpieczeństwa, takie jak sparowane z alarmem czujniki ruchu oraz stałe śledzenie pojazdu przy pomocy technologii GPS. Używa się także prostych zabezpieczeń barierowych, takich jak folie i arkusze styropianu.

Przyczepy do przewozu aut premium

Do transportu samochodów luksusowych wykorzystuje się również specjalistyczne przyczepy. Są to przyczepy zamknięte, które przystosowane są do przewozu pojazdów, które wymagają ponadstandardowej ochrony. Część z nich wykonana jest z lekkiego i trwałego materiału kompozytowego. Mają antypoślizgową podłogę płyty transportowej i hydrauliczne sterowanie pochyleniem najazdu ładunkowego, dzięki czemu mogą obsługiwać transport aut o małych prześwitach. Często przyczepy wyposażone są w wygodne rozwierane klapy boczne, które ułatwiają bezproblemowy dostęp do przewożonego pojazdu z każdej strony.

Kto korzysta z transportu samochodów luksusowych?

Odbiorcami transportu premium są przede wszystkim:

Jakie samochody wożone są transportem premium?

Specjalistycznymi lawetami zamkniętymi przewozi się między innymi samochody marek Ferrari, Porsche, Bugatti, Jaguar, Aston Martin, Bentley, Maserati, Rolls Royce, Lamborghini, McLaren. Luksusowe modele mają w swojej ofercie także Mercedes, BMW, Audi i Lexus. Z transportu premium korzystają też właściciele samochodów wyścigowych i rajdowych. Innymi pojazdami o znacznej wartości są samochody zabytkowe (w tym pojazdy muzealne) oraz rzadkie modele odrestaurowanych klasyków cenionych marek.

Zakres usług w transporcie premium

Często firmy, które obsługują transport aut luksusowych świadczą szerszy zakres usług niż sam przewóz. W ramach transportu na ternie Unii Europejskiej zajmują się organizacją odpraw celnych, przepraw promowych i pilnują niezbędnych formalności. W przypadku transportu międzykontynentalnego odpowiadają między innymi za przeładunki do kontenerów morskich wraz z fachową inspekcją stanu pojazdu po rozładunku.

Transport aut luksusowych a ubezpieczenie OCP

Firma, która zajmuje się transportem ekskluzywnych samochodów powinna posiadać jak najszerszy zakres i wysokość ubezpieczenia OCP. To ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla przewoźników drogowych, którzy trudnią się transportem towarów. Fakt posiadania takiego ubezpieczenia przez firmę transportową stanowi zabezpieczenie dla zleceniodawcy przewozu. OCP obejmuje między innymi szkody powstałe w wyniku uszkodzenia, zniszczenia albo utraty przewożonego ładunku.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version