Żel do mycia twarzy – czy jest bezpieczny dla skóry?

1 6

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

Jednym z podstawowych kosmetyków używanych codziennie jest żel do mycia twarzy. To preparat niezbędny, który może zdziałać wiele dobrego dla naszej skóry, ale niestety nie zawsze przykładamy odpowiednią uwagę do jego wyboru. Niewłaściwy produkt nie przyniesie pożądanych efektów, a nawet może zaszkodzić. Dowiedz się więcej!

Dlaczego skórę trzeba codziennie oczyszczać?

Dokładne oczyszczanie cery to pierwszy, podstawowy krok porannej i wieczornej pielęgnacji. Ponieważ zwykle nie zasłaniamy twarzy, nasza skóra jest praktycznie cały czas narażona na działanie czynników zewnętrznych. Osiadają się na niej niewidoczne zanieczyszczenia, drobinki kurzu i smogu. Szkodzą jej również promienie UV, zmienne warunki pogodowe, detergenty czy resztki kolorowych kosmetyków.

Szczególną uwagę warto przykładać do oczyszczania cery wieczorem. Wówczas powinno ono przebiegać dwuetapowo. Zaczynać należy od dokładnego usunięcia makijażu, oczywiście, jeśli go nakładałaś. W następnym kroku warto dwukrotnie umyć twarz, szyję i dekolt. Pozostawienie resztek kosmetyków lub zanieczyszczeń na powierzchni skóry przyczynia się do blokowania porów, co sprzyja powstawania zaskórników i podrażnień.

Rano natomiast wystarczy, jeśli jednokrotnie zastosujesz żel do mycia twarzy. Nigdy nie pomijaj tego kroku, ponieważ kiedy śpisz Twoja skóra pracuje szczególnie intensywnie. To właśnie nocą dochodzi do wzmożonych procesów keratynizacji i naturalnego oczyszczania organizmu z toksyn. W efekcie gruczoły łojowe i potowe pracują z podwójną siłą, a po przebudzeniu na powierzchni skóry znajduje się nadmiar sebum. Na twarzy osiadają się też zanieczyszczenia obecne na pościeli. Przed aplikacją kosmetyków na dzień i ponownym wykonaniem makijażu trzeba też usunąć pozostałości kremów aplikowanych wieczorem.

Czy żel do mycia twarzy może szkodzić skórze?

Skóra twarzy jest szczególna pod wieloma względami – stosunkowo cienka, zwłaszcza w okolicy oczu, ze zmienną ilością gruczołów łojowych i potowych na poszczególnych obszarach, a także wyjątkowo narażona na kontakt z zanieczyszczeniami.

Najważniejszą, naturalną ochroną twarzy jest płaszcz hydrolipidowy. Jest to powłoka składająca się z substancji wodnych i tłuszczowych, głównie lipidów, skwalenu, ceramidów, mocznika, cholesterolu i kwasu mlekowego. Bariera ta chroni cerę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, a także przeznaskórkową utratą wody. Nawilża i natłuszcza skórę, dba również o utrzymanie prawidłowego pH na jej powierzchni, które w przypadku twarzy powinno mieścić się w przedziale 4,6–5,7. Optymalny odczyn kwasowo-zasadowy chroni skórę przed rozwojem drobnoustrojów. Wszelkie zaburzenia w tej kwestii odpowiadają za problemy z cerą i mogą przyczynić się do jej nadwrażliwości.

Szkodliwie na płaszcz hydrolipidowy działa wiele czynników, w tym detergenty. Niewłaściwe dobrany żel do mycia twarzy, który zawiera sztuczne dodatki (barwniki, konserwanty, syntetyczne emulgatory, silikony, parabeny) może uszkadzać barierę wodno-tłuszczową. Szkodliwość taką zwykle wykazują produkty, które zbyt intensywnie oczyszczają cerę, działając na nią drażniąco.

Jakie cechy powinien mieć żel do mycia twarzy?

Często oczekujemy od żelu do mycia twarzy tylko właściwości oczyszczających, a to duży błąd! Po zastosowaniu niewłaściwego produktu będzie Ci towarzyszyło nieprzyjemne uczucie ściągania, a skóra stanie się pozbawiona naturalnej ochrony. Twoja cera zasługuje na troskę już na etapie mycia. Masz prawo oczekiwać od żelu znacznie więcej.

Dobry żel do mycia twarzy musi dokładnie, ale łagodnie usuwać ze skóry zanieczyszczenia, makijaż, nadmiar sebum i martwe komórki naskórka. Jednocześnie powinien pielęgnować cerę, zapewniając jej ukojenie i komfort. Kosmetyki na bazie naturalnych składników, bogatych w związki aktywne, dbają też o odżywienie cery i ochronę antyoksydacyjną. Zmiękczają ją, dotleniają i zapewniają promienny wygląd. Przede wszystkim natomiast nie uszkadzają płaszcza hydrolipidowego, a dbają o jego utrzymanie i regenerację.

Exit mobile version