Zmiany w egzaminach maturalnych

matura egzamin

zdj. ilustracyjne

region

Zmiany w egzaminach maturalnych. W największej mierze dotyczą pisemnego języka polskiego.

W nowej formule przeprowadzane są już tak zwane próbne matury. Te rozpoczęły się w poniedziałek (12.12) egzaminem pisemnym z języka polskiego. We wtorek (13.12) uczniowie zmierzą się z językiem obcym nowożytnym, a kolejnego dnia (14.12) z matematyką.

Na Warmii i Mazurach w maju 2023 roku do matury przystąpi około 9 tys. abiturientów liceów i techników. Matura próbna nie jest obowiązkowa, pozwala jednak uczniom sprawdzić swoją wiedzę przed właściwym egzaminem w maju.

Czym różni się „zmodyfikowana” matura od tej dotychczas obowiązującej? – W nowej formule – oprócz pracy pisemnej- maturzyści będą mieli do wypełnienia dwa arkusze egzaminacyjne. Jeden z nich będzie sprawdzał znajomość gramatyki, druga część to test historyczno- literacki – tłumaczy wicekurator warmińsko-mazurski Wojciech Cybulski.

Zmiany obejmą też matematykę. Tutaj dominowały będą pytania otwarte, wymagające od ucznia wykazania się umiejętnościami obliczeń, a nie jedynie wskazania poprawnego wyniku spośród podanych odpowiedzi. W języku obcym nowożytnym obniżone zostały wymagania m.in. z gramatyki i leksyki. – W tym zakresie egzamin wydaje się być łatwiejszy w porównaniu do tego, co było dawniej – mówi wicekurator.

W nowej formule uczniowie piszą już tak zwaną próbną maturę. Ma to im umożliwić sprawdzenie swojej wiedzy.

To będzie kolejny rocznik maturalny, który zdawał będzie egzaminy nie w oparciu o całą podstawę programową, a jedynie o tak zwane wymagania egzaminacyjne. Przypomnijmy, że o ich wprowadzeniu zdecydowano po tym, jak z powodu pandemii koronawirusa szkoły przeszły na zdalną edukację. – To oraz strajk nauczycieli poważnie zaburzyły tok nauczania – ocenia wicekurator.

Wicekurator zapewnił, że nie zapadły jeszcze decyzje dotyczące powrotu do matury ustnej z języka polskiego.

Exit mobile version