Jak upiec w domu chleb na zakwasie?

1 24

Uwielbiasz świeży chleb? Nie ufasz składom chlebów ze sklepów i marketów? Szukasz oszczędności? Jeśli tak, to dowiedz się, jak samodzielnie upiec w domu chleb na zakwasie! Dzięki temu będziesz mieć w domu zawsze świeży, chrupiący chleb ze skłdników, które sama przygotujesz. A to wszystko taniej niż chleb z piekarni. Jeśli chcesz, możesz nawet samodzielnie przygotować własny zakwas!

Co to jest zakwas?

Zakwas to mieszanina mąki i wody, która po kilku dniach fermentacji tworzy kwaśny roztwór, w którym rozwijają się korzystne bakterie i drożdże. Zakwas daje chlebowi charakterystyczny smak i aromat oraz umożliwia jego naturalne wyrośnięcie. Można go kupić w sklepie lub przygotować samodzielnie, mieszając mąkę z wodą i odstawiając w ciepłym miejscu na kilka dni. Tak przygotowany zakwas można przechowywać nawet kilka lat.

Jakie korzyści daje pieczenie w domu chleba na zakwasie?

Pieczenie chleba w domu daje wiele korzyści. Kupując chleb w sklepie, nie zawsze wiemy, co jest do niego dodawane. Masz pewność, że upieczony w domu chleb zawiera tylko te składniki, które wybrałaś. Możesz również dostosować chleb do swoich preferencji – jeśli lubisz chleb o konkretnym smaku lub strukturze, możesz dostosować proporcje składników do tego, jaki chleb lubisz najbardziej. Chleb upieczony w domu jest również zawsze świeży i smaczny, dzięki temu możesz się nim cieszyć każdego poranka. Możesz też zaoszczędzić pieniądze – chleb upieczony w domu jest zazwyczaj tańszy niż kupiony w sklepie. Trzeba także pamietać, że samodzielne wykonanie czegoś daje nam poczucie dumy i radości. Dlatego po udanym wypieku możesz się cieszyć satysfakcją z własnoręcznie upieczonego chleba.

Jakie są minusy pieczenia w domu chleba na zakwasie?

Pieczenie chleba na zakwasie wymaga nieco więcej czasu niż pójście do najbliższego marketu i kupienie chleba. Trzeba również odpowiednio wcześniej przygotować zakwas i zaczyn a następnie dwa razy odczekać, aż ciasto wyrośnie. Dlatego też pieczenie chleba na zakwasie wymaga sporej dawki cierpliwości i uwagi. Jeśli jesteś początkującym piekarzem, pieczenie chleba na zakwasie może być dla Ciebie pewnym wyzwaniem. Potrzebujesz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, by osiągnąć dobry efekt, ale nabyć doświadczenia możesz tylko w jeden sposób…

Przepis na chleb na zakwasie

Zaczyn– 100 g mąki żytniej razowej- 100 ml wody- zakwas żytni pełny
Ciasto– 150 g zaczynu- 150 g mąki orkiszowej chlebowej- 100 g mąki orkiszowej razowej- 160 ml wody- 1 łyżka miodu- 2 łyżki orzechów włoskich bądź nasion słonecznika (do posypania)- 8 g soli
Przygotowanie zaczynu Przygotowanie chleba zaczynamy dzień przed pieczeniem. Wtedy tworzymy zaczyn. Składniki na zaczyn przekładamy do miski i mieszamy. Miskę z wymieszanymi dokładnie składnikami przykrywamy folią spożywczą i zostawiamy w temperaturze pokojowej na 12-16h.
Jeśli chcesz wrzucić do chleba jakieś ziarna np. słonecznika czy dyni, należy je również dzień wcześniej przygotować. Takie nasiona najpierw płuczemy a następnie zalewamy wodą i zostawiamy w temperaturze pokojowej na 12-16h. Przez ten czas zmiękną i będzie można je dodać do ciasta.
Przygotowanie właściwego ciasta Do dużej misy miksera przekładamy wszystkie składniki razem z przygotowanym wczesniej zaczynem. Po dokładnym wymieszaniu mikserem zostawiamy ciasto na około 90 minut do wyrośnięcia. W międzyczasie 2-3 razy delikatnie przewracamy ciasto w misie. Zwróć uwagę na konsystencję ciasta – powinno być ono elastyczne i luźne. Następnie przekładamy ciasto na stolnicę wysypaną mąką i formujemy bochenek. Uformowany bochen przykrywamy i zostwiamy na 2-3h w temperaturze pokojowej. Po odczekaniu smarujemy wierzch ciasta wodą i posypujemy nasionami lub pokruszonymi orzechami. Następnie przekrajamy bochenek wzdłuż ostrym nożem na pół. Wstawiamy całość do rozgrzanego do temperatury 220 stopni piekarnika i pieczemy ok. 15 minut. Następnie zmniejszamy tempraturę w piekarniku do około 190 stopni (nie wyjmujemy chleba!) i pieczemy dalej przez około 30 minut. Po upływie tego czasu wyjmujemy chleb z piekarnika i pozostawiamy go do ostygnięcia. I gotowe! Powodzenia!

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version