Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

glowne shutterstock 95286937

Ryczałt od przychodów ewidencyjnych to rodzaj zryczałtowanej formy dotyczącej rozliczenia podatku dochodowego. Płaci się go wyłącznie od przychodu. Nie jesteśmy więc w stanie pomniejszyć go o koszty działalności jakie w danym miesiącu ponosimy. Kwota jaką przyjdzie nam zapłacić uzależniona jest od tego jaką działalność prowadzimy.

Stawiki ryczałtowe wynoszą:

Do końca 2021 roku: 17,15,12,5%. W przypadku usługodastwa podczas gdy kwota jest wyższa niż 100 tys – 12,10,8,5,5,5,3%.

Po 2022 roku: 17,15,14,12,5%. Przypadku usługodastwa podczas gdy kwota jest wyższa niż 100 tys – 12,10,8,5,5,3%

Owa forma opodatkowania dotyczy zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą jak i spółek. Jednak nie każdy z nas ma możliwość rozliczenia na zasadzie ryczałtu ewidencjowanego. Wynika to z faktu iż ustawa zryczałtowanego podatku dochodowego dotycząca części przychodów, które osiągnęła osoba fizyczna zawiera wykaz podatkników. Ich rodzaj prowadzenia działalności wyklucza nas z możliwości skorzystania z takiej formy opodatkowania.

Musimy również zwrócić uwagę na limit obrotu w wysokości 2000000 euro. Z tej formy opodatkowania również nie skorzystają osoby prowadzące jednoosobową działalność u, których dochód przekroczył 2000000 euro. Tyczy się to też działalności prowadzonej w formie spółki, gdzie do zarobionej sumy wlicza się również obród wszystkich zatrudnionych pracowników.

Jakie pity musi złożyć ryczałtowiec?

Podstawowy dokument jaki musi złożyć ryczałtowiec to PIT 28. Należy go wypełnić do końca lutego kolejnego roku. Może zajść także potrzeba dołączenia dodatkowych plików, które będą rodzajem podkładki potwierdzającej uzyskanie dodatkowego dochodu. Do takich załączników należą między innymi:

PIT 28/B – dotyczy przychodów uzyskanych z działalności w formie spółki.

PIT/D – dotyczy odliczenia wydatków mieszkaniowych. Jest to tak zwana ulga budowlana.

PIT/O – to właśnie w nim zawarte są informacje o wszystkich ulgach z jakich korzysta podatnik

PIT/2K – wszystkie dokumenty, które związane są z wydatkami służącymi zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych

PIT/WZR – informacje o długach, które pomniejszają dochód i przychodach, które go powiększają

Jakie pity musi złożyć ryczałtowiec zatrudniający pracowników?

Ryczałtowcy zatrudniający pracowników muszą liczyć się z dodatkowymi obowiązkami związanymi z deklaracjami, które dotyczą dochodów uzyskanych przez pracowników. Do owych dokumentów zalicza się:

PIT11 – wysokość dochodów uzyskanych przez pracowników. Składa się ją w formie elektronicznej, termin składania takich deklaracji mija z końcem stycznia. Kopie dokumentu otrzymuje pracownik do końca lutego.

PIT 8AR – w nim zawarta jest informacja o rocznym zryczałtowanym podatku dochodowym. Deklaracje składa się do 31 stycznia. Przekazuje się ją tylko i wyłącznie do urzędu skarbowego.

PIT 4R – jest to nic innego jak informacja o wysokości zaliczki, która została pobrana na rzecz zryczałtowanego podatku dochodowego. Również dokument składa się do 31 stycznia i trafia on wyłącznie do urzędu skarbowego.

Wszystkie powyższe dokumenty najczęściej składa się jako e-pity przez tak zwane strony PIT online. Jest to duże ułatwienie, gdyż nie musimy włóczyć się po firmach w celu uzyskania wymaganych papierów, na postawie, których wypełnimy wszystkie wymagane pity. Wystarczy w tym celu wysłać wiadomość e-mail lub zadzwonić do konkretnych osób. Najczęściej dane kontaktowe znajdziemy na stronie facebookowej lub internetowej danej firmy. Natomiast wszystkie zwroty z opłacanych podatków przez pracowników trafiają na podane przez nich konto do końca maja. Termin też dotyczy wszystkich sum, które związane są z prowadzeniem działalności jednoosobowej lub spółki. Warto z wszystkimi przepisami, które są związane z rozliczeniem podatkowym zapoznać się co roku na nowo, gdyż ustawy dotyczące owych pitów bardzo szybko potrafią ulec zmianie. Trzymajmy się także owych terminów, gdyż w sytuacji w, której nie zmieścimy się w terminie urząd skarbowy bądź ZUS mogą nam naliczyć odsetki, a nawet pociągnąć nas do odpowiedzialności karnej.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version