Jak automatyzować magazyn – rodzaje przenośników

1es

Odpowiednie wyposażenie może pomóc podnieść poprzeczkę w zakresie wydajności magazynu. Właściwy sprzęt magazynowy pomoże zaoszczędzić cenny czas i pieniądze. Biorąc pod uwagę szerokie możliwości, ustalenie, jakiego rodzaju sprzętu użyć w automatyzacji magazynu, wymaga dużo pracy. Systemy przenośników magazynowych to doskonałe rozwiązanie, jeśli chodzi o przenoszenie produktu z miejsca na miejsce. Przenośniki nadal stanowią jedno z najskuteczniejszych rozwiązań zautomatyzowanych. Ważne jest, aby upewnić się, że używany przenośnik jest odpowiednio dostosowany zarówno do dostępnej przestrzeni, jak i do rodzaju produktu, który musi obsłużyć.

Z pomocą systemów przenośników magazyny mogą zwiększyć swoje zyski i płynność działania. Mogą przyspieszyć transport przedmiotów i materiałów oraz zmniejszyć ryzyko związane z obsługą ciężkich jednostek. Przyjrzymy się zatem różnym rodzajom systemów przenośników magazynowych i ich wpływowi na operacje magazynowe – poniżej omawiamy niektóre z najbardziej powszechnych i popularnych systemów przenośników oraz zastosowania, do których najlepiej się nadają.

Przenośnik taśmowy

System taśmowy jest jednym z najprostszych typów przenośników. Przenosi towary z jednego końca na drugi. Prędkość może być zmienna za pomocą napędu o zmiennej prędkości. Nie należy używać taśm jako powierzchni roboczej czy buforowania, ale ich prostota sprawia, że ​​są jednymi z najpopularniejszych typów przenośników. Montuje się je na podłodze, a taśma zazwyczaj przesuwa się po stalowej płycie nośnej lub może być podparta na blisko rozmieszczonych rolkach.

Przenośnik rolkowy

Przenośniki rolkowe to również jeden z najprostszych rodzajów transporterów magazynowych, do tego bardzo przystępny cenowo. Szereg rolek zamontowanych na ramie zapewnia powierzchnię transportową. Po zamontowaniu pod kątem spadku towary poruszają się same (przenośniki rolkowe grawitacyjne) – jednak w przypadku zastosowania przenośników grawitacyjnych do części o różnych rozmiarach i wadze, ich działanie może być utrudnione. Zachodzące na siebie ładunki mogą spowodować uszkodzenia. Ale w porównaniu z przenoszeniem części z punktu A do punktu B, grawitacyjny przenośnik rolkowy jest często świetnym punktem wyjścia. Gdy zamontujemy w przenośnikach rokowych napęd, możemy kontrolować ich prędkość i transportować dużo cięższe ładunki.

Przenośnik łańcuchowy

Przenośniki łańcuchowe montowane na podłodze doskonale nadają się do ciężkich przedmiotów. Są szczególnie przydatne w przypadku przedmiotów, które mają nierówną dolną powierzchnię. Łańcuch przenośnika zapewnia dwa lub trzy punkty styku na spodzie ładunku. Gdy łańcuch się porusza, przenosi produkt do przodu. Służą do przewożenia palet i dużych pojemników przemysłowych. Są ciężkie i zazwyczaj poruszają się z małą prędkością.

Przenośnik spiralny

Przenośniki spiralne rozwiązują wiele typowych problemów, które pojawiają się podczas przenoszenia produktów z jednego poziomu na drugi. Nachylenie przenośnika nie może być zbyt strome, w przeciwnym razie produkty nie będą miały wystarczającej przyczepności, aby utrzymać się na przenośniku. Niestety, żeby utworzyć łagodne nachylenie za pomocą tradycyjnego przenośnika, potrzebny jest dłuższy przenośnik, który zajmuje znaczną powierzchnię. Niektóre rodzaje materiałów trudnych do przenoszenia, takie jak butelki, przedmioty o okrągłych powierzchniach lub przedmioty delikatne, wymagają bardzo płynnych przejść między płaskimi i podwyższonymi sekcjami przenośnika, aby uniknąć uszkodzeń lub potrąceń.
Na szczęście przenośniki spiralne rozwiązują te problemy. Wykorzystanie tak długiego odcinka stopniowo nachylonego przenośnika zapewnia te same korzyści, co tradycyjny przenośnik, jednocześnie drastycznie zmniejszając wymaganą powierzchnię. Dzięki efektywnemu wykorzystaniu przestrzeni pionowej przenośniki spiralne mogą bezpiecznie i efektywnie transportować towary ze stopniowymi nachyleniami i płynnymi przejściami potrzebnymi do prawidłowego przenoszenia produktów.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version