Kaucja, mir domowy, prawo zastawu – słowniczek pojęć dla najemców

Niektóre pojęcia dotyczące rynku najmu wydają się powszechnie znane. Część jednak wzbudza wątpliwości – tak jest np. z prawem zastawu czy mirem domowym, ponieważ nie wszyscy wiedzą, jakich sytuacji dotyczą. Czasami nawet pojęcie kaucji potrafi sprawić trudności interpretacyjne – z tego względu warto zapoznać się z omówieniem tych terminów.

Kaucja: zabezpieczenie interesów wynajmującego

Niemal każda osoba wynajmująca mieszkanie żąda od najemcy kaucji, czyli pewnej kwoty pieniężnej. Celem pobrania kaucji jest zabezpieczenie interesów wynajmującego – na wypadek, gdyby najemca nie wywiązywał się należycie z umowy najmu. W takiej sytuacji nie podlega ona zwrotowi – lub podlega jedynie częściowemu. Jeśli jednak najemca należycie wywiązał się z umowy, wynajmujący po zakończeniu najmu jest zobowiązany do całkowitego zwrotu kaucji.
W jakiej sytuacji kaucja może zostać wykorzystana na potrzeby zaspokojenia roszczeń wynajmującego? Zazwyczaj w przypadku zaległości finansowych po stronie najemcy lub w momencie, gdy zostanie zniszczony jakiś element wyposażenia mieszkania należący do wynajmującego.

Naruszenie miru domowego – na czym tak naprawdę polega?

Pojęcie „miru domowego” może odruchowo kojarzyć się z jego naruszeniem – to właśnie w takim kontekście najczęściej jest ono używane. Sam termin „mir domowy” to prawo użytkownika lokalu do korzystania z niego w swobodny, niezakłócony niczym sposób. Naruszenie miru domowego to zatem pozbawienie użytkownika tego prawa. Może do niego dojść np. na skutek wtargnięcia jakiejś osoby do lokalu lub nieopuszczenia go przez nią – pomimo wyraźnego żądania lokatora.
Co ważne, naruszenie miru domowego może wystąpić nawet wtedy, gdy wtargnięcia na teren domu czy mieszkania dokona jego właściciel – w przypadku, gdy wynajmuje komuś nieruchomość. Do naruszenia miru domowego najemcy może dojść nawet w sytuacji, gdy właściciel wtargnie do mieszkania ze względu na uporczywe nieopłacanie czynszu przez lokatora.
Warto też pamiętać, że naruszenie miru domowego najczęściej stwierdza się w kontekście lokali mieszkalnych, jednak te same zasady obowiązują także w przypadku terenów ogrodzonych, piwnic, budynków gospodarczych czy garaży.

Prawo zastawu – kiedy właściwie obowiązuje?

Nieco rzadziej używanym terminem jest „prawo zastawu”. Zastaw – na podobnych zasadach jak kaucja – ma na celu ochronę jednej ze stron umowy. Zazwyczaj chodzi o wierzyciela – prawo zastawu na rzeczach ruchomych należących do dłużnika umożliwia wierzyciela do sprzedaży rzeczy objętej zastawem, jeśli dłużnik nie wywiązuje się z zaciągniętego zobowiązania.
Prawo zastawu jest jednak wykorzystywane także w przypadku mieszkania na wynajem Ełk. W takim wypadku zastaw jest ustanawiany na rzeczach najemcy – dla zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok. Prawo zastawu jest wtedy ustanawiane na rzeczach, które najemca „wnosi” do przedmiotu najmu, przykładem może być atrakcyjne mieszkania na wynajem Ełk  – może być to np. telewizor czy konsola do gier.
Opisane wyżej terminy prawne są stosunkowo często używane w przypadku najmu, dlatego wszystkie osoby, które szukają mieszkania na wynajem Ełk lub stać się najemcą, powinny się z nimi zapoznać – tak, by móc skutecznie dochodzić swoich praw.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version